Stanowisko konsultantów krajowych dotyczące TK płuc w POZ oraz programu diagnostyki przesiewowej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze stanowiskiem konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz w radiologii i diagnostyki obrazowej dotyczącym diagnostyki obrazowej płuc przy użyciu tomografii komputerowej (TK) w POZ oraz programu diagnostyki przesiewowej w kierunku raka płuca.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 września 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. 2022 poz. 1965) od 1 października 2022 roku lekarze podstawowej opieki zdrowotnej otrzymali możliwość kierowania określonej grupy pacjentów na badanie tomograficzne płuc.

Więcej o tym rozporządzeniu pisaliśmy w poniższym poście:

Zalecenia dotyczące kierowania pacjentów na TK płuc

Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW oraz konsultant krajowy w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej prof. dr hab. n. med. Jerzy Walecki opracowali wytyczne dla lekarzy POZ w sprawie kierowania pacjentów na badanie obrazowe płuc.

Zgodnie z rozporządzeniem:
„Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może wystawiać skierowanie na badanie tomografii komputerowej płuc po stwierdzeniu nieprawidłowości w badaniu radiologicznym klatki piersiowej przy wskazaniach do pogłębienia diagnostyki.”

Dokładne rekomendacje dot. kierowania pacjentów oraz możliwości wykonania badania TK z kontrastem znajdują się w dokumencie poniżej.

Badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka płuc

Należy jednak pamiętać, że TK klatki piersiowej/płuc w ramach POZ nie jest badaniem przesiewowym w kierunku wykrywania raka płuca.

W Polsce od stycznia 2020 roku obowiązuje program badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania raka płuca. Dzięki niemu istnieje możliwość kierowania pacjentów na nisko dawkową tomografię komputerową klatki piersiowej. To badanie jest jednak przeznaczone jedynie dla pacjentów w wieku 50-74, którzy od wielu lat nałogowo palą papierosy. W tym przypadku pacjent musi zgłosić się do wyznaczonego ośrodka w Polsce wykonującego takie badanie.

Aktualną listę ośrodków znajdą Państwo także w powyższym dokumencie.


Kurs MSD: Rak płuca

Dzięki współpracy z firmą MSD na naszej stronie internetowej udostępniliśmy kurs zawierający materiały edukacyjne w zakresie epidemiologii, czynników ryzyka, diagnostyki i leczenia raka płuca. W nim znajdą Państwo także dokładne informacje odnośnie kierowania pacjentów na badania diagnostyczne.

Dodaj komentarz