Sekcja Chorób Metabolicznych i Cywilizacyjnych ma skupiać się na szeroko pojętej problematyce chorób określanym wspólnym mianem „epidemii XXI wieku”, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień endokrynologicznych, diabetologicznych i obesitologicznych. Pacjenci z tymi schorzeniami stanowią lwią część populacji z którą pracują lekarze rodzinni – liczymy na to że poprzez działalność edukacyjną i propagatorską (na drodze kursów, szkoleń, spotkań naukowych) członkowie Sekcji zyskają większe kompetencje w radzeniu sobie z tymi niełatwymi problemami codziennej praktyki klinicznej.
Email:
Sekcja COVID-19 powstała naprzeciw oczekiwaniom lekarzy rodzinnych, którzy w swojej codziennej praktyce kompleksowo zajmują się pacjentami zakażonymi SARS-CoV-2, zapewniają możliwość szczepień ochronnych a także zwalczają powikłania tej choroby. Jednocześnie świadcząc pozostałe usługi medyczne.
Kierunki działania sekcji opierają się na:
Wszystkie osoby zainteresowane jakąkolwiek współpracą zachęcam do kontaktu mailowego na niżej podany adres.
Działania sekcji nakierowane są na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i umiejętności praktycznych lekarzy pracujących w POZ w zakresie opieki wspierającej i leczenia bólu. Skupiamy się na promowaniu właściwej terapii objawów towarzyszących chorobom przewlekłym i onkologicznym, edukacji w zakresie wdrażania i prowadzenia leczenia przeciwbólowego, rozwijaniu współpracy z lekarzami opieki paliatywnej.
Tematy opieki nad ciężko i nieuleczalnie chorymi są Ci bliskie? Zachęcamy do kontaktu, włączenia się w prace sekcji i uczestniczenia w wymianie doświadczeń, poszerzeniu wiedzy i zdobywaniu praktycznych umiejętności.
Zapraszamy do kontaktu, zgłaszania swoich potrzeb w zakresie edukacji i rozwoju zawodowego w tematach związanych z pracami sekcji.
lek. Agnieszka Matusiak-Jońska (e-mail: jonskaagnieszka@gmail.com),
lek. Aleksander Biesiada (e-mail: alek@mistrzpolikarp.pl).
W naszych zamierzeniach, sekcja zgromadzi osoby zainteresowane działalnością naukową w medycynie rodzinnej. Do członków sekcji będą w pierwszej kolejności kierowane pomysły badawcze i zaproszenia do ich realizacji, czy informacje o możliwościach pozyskania środków. Członkowie sekcji, mając własne pomysły badawcze, będą mogli je skonsultować z zarządem sekcji i uzyskać porady, czy opinie. Chcąc opublikować pracę – uzyskać poradę, gdzie warto.
Sekcja będzie również mogła organizować konkursy i rekomendować granty naukowe dla lekarzy rodzinnych, a także występować do zarządu o środki na ich sfinansowanie. Będzie też organizować spotkania i warsztaty w ramach kongresów PTMR oraz innych konferencji organizowanych przez nasze Towarzystwo.
Sekcja Młodych Lekarzy Rodzinnych ma za zadanie wspierać w szczególnie trudnym i ważnym momencie kariery zawodowej, jakim jest szkolenie specjalizacyjne, ale także po zakończonej specjalizacji. Wiemy, że medycyna rodzinna jest niezwykle ciekawą dziedziną medycyny, ale jednocześnie bardzo obszerną, co może rodzić pewne wątpliwości w postępowaniu diagnostyczno-terapeutycznym w codziennej praktyce.
Zrzeszając Młodych Lekarzy Rodzinnych wokół Sekcji tworzymy platformę wymiany informacji, ale i doświadczeń między sobą, także od starszych Kolegów i Koleżanek. Sekcja Młodych Lekarzy Rodzinnych to również uczestnictwo w różnych spotkaniach naukowych, kursach czy konferencjach.
Sekcja skupia się w działaniu na kwestiach związanych ze szczepieniami.
W swoich działaniach sekcja skupia się na kwestiach formalnych pracy lekarzy rodzinnych.
Sekcja medycyny stylu życia promuje tę dziedzinę, jako najlepszą metodę prewencji chorób cywilizacyjnych, z którymi lekarze rodzinni spotykają się każdego dnia. Stworzymy materiały edukacyjne, z których lekarze rodzinni będą mogli korzystać w pracy z pacjentami. Skupimy w jednym miejscu lekarzy, którzy chcą leczyć również środkami niefarmakologicznymi. Nauczymy jak wprowadzać metody behawioralne i motywacyjne w praktyce klinicznej. Nadrzędnym celem jest wspieranie prozdrowotnego stylu życia na wielu płaszczyznach. W niedalekiej przyszłości stworzymy grupy lokalne, w których będzie można pracować i rozwijać się. W odpowiedzi na duże zainteresowanie słuchaczy zorganizujemy na IX Kongresie Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej ponownie cały panel medycyny stylu życia oraz warsztaty kuchni roślinnej. W razie pytań, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z przewodniczącą sekcji Kamilą Markiewicz – rezydentką medycyny rodzinnej, doktorantką w Katedrze i Zakładzie Medycyny Rodzinnej we Wrocławiu oraz studentką studiów podyplomowych z psychodietetyki.
Misją Sekcji Elektrokardiografii jest rozpowszechnianie wiedzy na temat prawidłowej analizy zapisów EKG, jak i pomoc w interpretacji krzywych budzących wątpliwości.
Do głównych zadań Sekcji należy:
W sekcji działają także:
Mail sekcji: sekcjaekg@gmail.com
Sekcja Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej zaprasza w swoje szeregi wszystkich lekarzy zainteresowanych fitoterapią oraz praktycznym zastosowaniem leków roślinnych w medycynie.
Do zadań Sekcji Fitoterapii należy:
W ramach działalności Sekcji Fitoterapii zapraszamy do udziału w:
lek. Ewa Koźmińska-Badr (ewa.kozminska@gmail.com)
Kierunki działania Sekcji Medycyny Podróży PTMR:
W sekcji działają także:
Zapraszamy do odwiedzenia stale aktualizowanej strony internetowej, prowadzonej przez prof. Korzeniewskiego: Link
Członkowie PTMR mogą otrzymać darmowe egzemplarze publikacji “Medycyna podróży w praktyce lekarskiej” oraz “Medyczny niezbędnik podróżnika“, których autorem jest przewodniczący Sekcji Medycyny Podróży prof. Krzysztof Korzeniewski.
Książki można odebrać w siedzibie PTMR we Wrocławiu lub zamówić ich wysyłkę (zamawiający ponosi koszt przesyłki pocztowej). Zapraszamy do kontaktu: ptmr@ptmr.info.pl
Liczba egzemplarzy jest ograniczona!
Sekcja skupia się w swoich działaniach na wykorzystaniu ultrasonografii w pracy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Przewodniczący:
lek. Piotr Polański
Przewodnicząca:
prof. dr hab. Barbara Ślusarska
Przewodnicząca:
dr hab. Ewa Rudnicka-Drożak
Przewodniczący:
dr n. med. Paweł Żuk
Przewodnicząca:
lek. Justyna Ledwoch
Zapraszamy do dołączenia do newslettera. Otrzymasz od PTMR na swoją skrzynkę e-mail powiadomienia o nowościach.
Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.