WEBINAR: Profilaktyka poeksopozycyjna
23.09.2024, godz. 19:00

Specjalnie dla naszych pacjentów przygotowujemy materiały edukacyjne do pobrania. Dotyczą one najważniejszych problemów zdrowotnych, z jakimi spotykają się lekarzy rodzinni w swojej pracy. Zapraszamy do korzystania z poniższych materiałów.

Ulotka informacyjna na temat dyslipidemii
Pobierz materiały
Druga dawka szczepienia
Pobierz materiały
Szczepienia dzieci i młodzieży
Pobierz materiały
Previous slide
Next slide

Najnowsze:

 

Nawigator Pacjenta to poradnik w formie pytań i odpowiedzi, które ma służyć pacjentom w uporządkowaniu informacji dotyczących funkcjonowania w systemie ochrony zdrowia oraz  możliwości odnalezienia pomocy w różnych sytuacjach.
 

Poradnik powstał dzięki współpracy Rzecznika Praw Pacjenta oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i wielu praktykujących lekarzy rodzinnych, którzy na co dzień spotykają się z problemami swoich Pacjentów.

Nawigator Pacjenta w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnia skomplikowane kwestie, które często nurtują pacjentów poszukujących drogi do szybkiego uzyskania pomocy oraz skutecznego leczenia. To ważne, by Pacjent był świadomy swoich praw i możliwości, stając się bardziej aktywnym uczestnikiem procesu leczenia.

Jest to praktyczne źródło wiedzy przede wszystkim dla Pacjentów, ale także i dla wszystkich osób z sektora medycznego.

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem oraz rozpowszechniania go wśród swoich Pacjentów!
Osoby dorosłe, które były szczepione w dzieciństwie, powinny część szczepień odnowić. Z czasem po szczepieniu wygasa odporność przeciwko krztuścowi – po 5-10 latach od szczepienia. Warto też zaszczepić się przeciwko odrze i pneumokokom – mówi w podcaście Zdrowie bez cezury dr n. med. Dagmara Pokorna-Kałwak.

Dr n. med. Dagmara Pokorna – Kałwak jest pediatrą, lekarzem rodzinnym, adiunktem w Katedrze i Zakładzie Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej odpowiada na pytania związane ze szczepieniem przeciw Covid-19 dzieci w wieku 5 – 12 lat

Czy szczepić się mogą wszystkie dzieci, czy określone choroby są przeciwskazaniem do szczepienia – jeśli tak to jakie?

Choroby przewlekłe dziecka nie są przeciwskazaniem, a są wręcz wskazaniem do szczepienia, ponieważ takie dziecko może przechorować COVID-19 ciężej, gdy dojdzie u niego do zakażenia. Przeciwwskazaniem do szczepienia jest reakcja anafilaktyczna przy podaniu pierwszej dawki nadwrażliwość na składniki szczepionki.

Jak przygotować dziecko do szczepienia?

Przed szczepieniem dziecka lekarz każdorazowo przeprowadza wywiad z rodzicem i ocenia ogólny stan zdrowia dziecka. Kilka dni przed planowanym szczepieniem warto zwrócić uwagę na samopoczucie dziecka i takie dolegliwości jak: kaszel, podwyższona temperatura czy biegunka. Przed wizytą warto przypomnieć sobie i przygotować ważne informacje. Lekarz zapyta o uczulenia dziecka, choroby przewlekłe, przyjmowane leki oraz poprzednie szczepienia. Szczepienie ułatwia łatwe do zdjęcia i założenia ubranie. Na wizytę należy zabrać książeczkę zdrowia dziecka.

Więcej informacji w pliku PDF dostępnym do pobrania poniżej!

Materiały dotyczące szczepienia przeciw COVID-19 – druga dawka oraz szczepienia dzieci i młodzieży

Szczepienia dzieci i młodzieży przeciw Covid-19

Ulotka informacyjna na temat dyslipidemii

Ulotka informacyjna na temat Opieki koordynowanej w POZ