W celu monitorowania bieżącej sytuacji epidemiologicznej, dostępne są interaktywne mapy zakażeń SARS-CoV-2:
Choroba zazwyczaj przebywa w sposób łagodny lub całkowicie bezobjawowo, jednak u około 15% pacjentów przebieg może być umiarkowany, a nawet ciężki – wymagający hospitalizacji. Najczęściej występujące objawy to:
Grupą ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 są osoby niezaszczepione, starsze z wielochorobowością. Jednakże należy pamiętać, że odpowiedź na czynnik infekcyjny jest osobniczo zmienna. Znaczenie ma również obecnie dominujący wariant wirusa, które znacząco różnią się między sobą zarówno zakaźnością, jak i ryzykiem ciężkiego przebiegu. SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, w związku z tym sposobami zmniejszającymi ryzyko zakażenia są:
Zgodnie z definicja przypadku COVID‐19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego nad zakażeniami SARS-CoV-2 z dnia 31.10.2020 rozpoznanie choroby jest możliwe po uzyskaniu wyniku pozytywnego testu RT-PCR lub antygenowego.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25.03.2022 od 1.04.2022r. skierowanie na test PCR w kierunku COVID-19 możliwe jest jedynie przez szpital.
W ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej możliwe jest wykonanie testu antygenowego, który można uzyskać w ramach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).
Molnupiravir (Lagevrio) jest pierwszym lekiem, który uzyskał status Emergency Use Autorization (EUA) w Wielkiej Brytanii, Japonii, Australii czy też USA. Obecnie w Unii Europejskiej lek ten nie jest zarejestrowany, lecz zgodnie pozytywna opinią opublikowaną przez Europejską Agencję Leków (EMA) w ramach Artykułu 5.3 z listopada 2021 roku, możliwe jest ubieganie się krajów Unii Europejskiej o lokalną akceptację leku przed rejestracją EMA. W związku z powyższym obecnie w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, nie ma charakterystyki produktu leczniczego.
Więcej informacji znajdziecie państwo w zakładce „Doustne leki w COVID-19„, gdzie zostały poruszone następujące kwestie:
Od grudnia 2020r. w Polsce trwa program szczepień populacyjnych przeciw COVID-19. Obecnie szczepienie to dopuszczone jest dla dorosłych oraz dzieci od 5 roku życia. W grupie dzieci poniżej 5 roku życia wciąż trwają badania nad bezpieczeństwem oraz skutecznością preparatów.
Obecnie wiadomo, że szczepienia w znaczący sposób redukują ryzyko hospitalizacji oraz zgonu z powodu COVID-19. Więcej informacji w zakładce „Szczepienia”.
Informacje dotyczące liczby osób zaszczepionych przeciw COVID-19 w Polsce znajdziecie państwo na stronie gov.pl
Ogólnopolski rejestr pacjentów z zespołami zapalnymi związanymi z pandemią COVID-19 u dzieci to inicjatywa, której celem jest uzyskanie jak najlepszego wglądu w nową chorobę wynikającą z przebytego zakażenia SARS-CoV-2 u dzieci – zespół PIMS w kraju. Zachęcamy każdego lekarza, który spotkał w swojej praktyce pacjenta z zespołem PIMS do zgłoszenia go do rejestru.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25.03.2022 od 28.03.2022r. w związku z infekcją SARS-CoV-2 (COVID-19) nie ma obowiązku odbywania izolacji domowej oraz kwarantanny.
Izolacja – odosobnienie osoby lub grupy osób chorych na chorobę zakaźną albo osoby lub grupy osób podejrzanych o chorobę zakaźną, w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby – osoba pozostająca pod opieką lekarza!
Kwarantanna – odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych – wszelkie decyzje dotyczące kwarantanny odbywają się poza lekarzem i należą do kompetencji Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych!
1. W przypadku pacjentów bezobjawowych okres izolacji obejmuje 7 dni licząc od momentu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 będącego podstawą do nałożenia tej izolacji.
(Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lutego 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (Dz.U. 2022 poz. 354) LINK
2. Okres izolacji dla osób z objawami COVID-19 obejmuje nie mniej niż 7 dni licząc od dnia wystąpienia objawów, przy czym od co najmniej 24 godzin bez gorączki bez używania leków przeciwgorączkowych oraz z poprawą kliniczną.
(Rozporządzenie Ministra Zdrowia z
dnia 10 lutego 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób
zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub
izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru
epidemiologicznego (Dz.U. 2022 poz. 354) LINK
3. Okres izolacji dla osób wykonujących zawód medyczny wynosi 7 dni licząc od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 albo po uzyskaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego wykonanego nie wcześniej niż w 5 dobie tej izolacji
(Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego(Dz.U. 2022 poz. 235) LINK
4. W przypadku pacjentów immunoniekompetentnych okres izolacji może zostać przedłużony do 20 dni.
(Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego z dnia 25 lutego 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 351)) LINK
5. Możliwe jest skrócenie izolacji dla personelu medycznego oraz osób sprawujących opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej pod warunkiem 2 ujemnych wyników testu w odstępie co najmniej 24h, niezależnie od czasu trwania izolacji oraz objawów klinicznych.
(Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego z dnia 25 lutego 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 351)) LINK
6. Obowiązek izolacji zostaje zawieszony na czas wizyty pacjenta w placówce medycznej, bez konieczności informowania PSSE/ policji.
(Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii) LINK
1. Brak kwarantanny po kontakcie z osobą chorującą na COVID-19
(Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lutego 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub
izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (Dz.U. 2022 poz. 354) LINK
2. Okres kwarantanny wynikający z prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego lub zamieszkiwania z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 jest równy okresowi izolacji osoby z dodatnim wynikiem badania. Kwarantanna nakładana jest automatycznie na wszystkich współdomowników.
Możliwość skrócenia kwarantanny
a) obowiązkowa kwarantanna ulega zakończeniu także w przypadku wprowadzenia negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego u osoby odbywającej tę kwarantannę.
(Rozporządzenie
Ministra Zdrowia z dnia 10 lutego 2022 r. zmieniające rozporządzenie w
sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku
hospitalizacji, izolacji lub
izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (Dz.U. 2022 poz. 354) LINK
3. W przypadku narażenia na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 o nieustalonej charakterystyce epidemiologicznej lub klinicznej albo podwyższonej zaraźliwości lub zjadliwości w stosunku do wariantu dominującego w danym okresie państwowy powiatowy inspektor sanitarny może decydować o wydłużeniu czasu trwania kwarantanny, izolacji albo izolacji w warunkach domowych do 21 dni.
(Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego z dnia 22 lipca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1352)) LINK
4. Kwarantanna wynikająca z skierowania na test PCR w kierunku COVID-19 trwa 7 dni licząc od dnia zlecenia lub do dnia uzyskania wyniku negatywnego testu w kierunku infekcji SARS-CoV-2. Jej zdjęcie następuje automatycznie w czasie, gdy laboratorium wprowadzi wynik do systemu. Kwarantanna zostaje zawieszona na czas udania się oraz powrotu z punktu wymazowego.
(Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii) LINK
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA Z DNIA 21 STYCZNIA 2022 R. ZMIENIAJĄCE ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE CHORÓB ZAKAŹNYCH POWODUJĄCYCH POWSTANIE OBOWIĄZKU HOSPITALIZACJI, IZOLACJI LUB IZOLACJI W WARUNKACH DOMOWYCH ORAZ OBOWIĄZKU KWARANTANNY LUB NADZORU EPIDEMIOLOGICZNEGO LINK
W jednym miejscu zebraliśmy dla Państwa akty prawne dotyczące Covid-19.
W zakładce znajdą Państwo zarówno aktualne dokumenty, jak i historię aktów (m.in. rozporządzeń) dotyczących zasad walki z pandemią wirusa SARS-CoV-2.
Zapraszamy do dołączenia do newslettera. Otrzymasz od PTMR na swoją skrzynkę e-mail powiadomienia o nowościach.
Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.