Webinar: Miejsce diklofenaku pośród leków z I szczebla drabiny analgetycznej - 18.06.2024 r. godz. 19:00

Wyszukiwarka opiekapaliatywna.info

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Już 17. listopada 2022 roku odbędzie się oficjalna inauguracja Wyszukiwarki Opieki Paliatywnej, dostępnej na stronie internetowej opiekapaliatywna.info. Projekt jest owocem współpracy Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Podstawą dla realizacji projektu było badanie zrealizowane przez PTMR, w którym udział wzięło 755 lekarzy POZ i 102 lekarzy medycyny paliatywnej. Badanie wykazało niską jakość współpracy pomiędzy specjalistami medycyny rodzinnej i medycyny paliatywnej. Dodatkowo, według dostępnych raportów, średnio na 1000 mieszkańców Polski przypadało 1,17 lekarzy POZ w 2018 roku. Według raportu NIL na 100 tys. populacji przypada tylko 1,09 lekarzy medycyny paliatywnej. W 2018 r. usługi z zakresu opieki paliatywno-hospicyjnej świadczyło nieco ponad 550 podmiotów medycznych.

Głównym celem projektu wyszukiwarki opieki paliatywnej jest poprawa dostępu do informacji dla lekarzy medycyny rodzinnej i pacjentów oraz ich bliskich, co ma przełożyć się na skuteczniejszą komunikację i lepszą jakość opieki nad pacjentami. Celem jest także wzrost świadomości o tym, czym jest opieka paliatywna i jakie jej formy są dostępne i refundowane w Polsce.

Wyszukiwarka opiekapaliatywna.info jest w stanie:

  • odnajdywać najbliższe jednostki opieki paliatywnej po nazwie miejscowości lub geolokalizacji,
  • odnajdywać pobliskie (alternatywne) placówki, np. w odległości do 40 km od miejsca zamieszkania pacjenta,
  • ukazywać kompletne dane kontaktowe.

Dodatkowo, wyszukiwarka ma dostarczać dane konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny paliatywnej oraz przydatne materiały informacyjne dla lekarzy medycy rodzinnej i pacjentów i ich bliskich.

Projekt nie mógłby jednak powstać bez wsparcia Partnerów. Złotym Partnerem Projektu jest firma Adamed Expert, natomiast Srebrnym Partnerem Projektu jest firma G.L. Pharma.Swoim patronatem projekt objęli Rzecznik Praw Pacjenta oraz Fundacja My Pacjenci.

Dodaj komentarz

Przewlekła chroba nerek

Kurs dla lekarzy POZ

Dołącz do PTMR

Zapraszamy do dołączenia do PTMR, udziału w pracach Sekcji, uczestnictwa w szkoleniach, w tym online.