Webinar: Miejsce diklofenaku pośród leków z I szczebla drabiny analgetycznej - 18.06.2024 r. godz. 19:00

Ścieżka pacjenta z COVID-19

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Serdecznie zapraszamy do korzystania ze strony poświęconej COVID-19. Znajdziecie tam Państwo aktualne informacje dotyczące COVID-19 w tym akty prawne, komunikaty Ministerstwa Zdrowia oraz rekomendacje dotyczące diagnostyki oraz leczenia.

Kliknij, aby przejść na stronę COVID-19

Zalecenia w sezonie 2023/2024

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem będącym podsumowaniem aktualnych zaleceń i rekomendacji w zakresie diagnostyki, leczenia objawowego i przyczynowego oraz zapobiegania COVID-19.

W poniższym materiale omówiono najważniejsze aspekty opieki nad pacjentem z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w tym czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu, wskazania do hospitalizacji i leczenia przyczynowego, a także trudności napotykane przez lekarzy POZ w walce z infekcją.

Kliknij, aby przejść do artykułu

W oparciu o wytyczne opracowany został schemat postępowania w przypadku pacjenta z COVID-19 lub podejrzeniem infekcji SARS-CoV-2 uwzględniający cały proces diagnostyczno-terapeutyczny.

Materiał dostępny dla zalogowanych osób ze zweryfikowanym NPWZ.

Webinary dot. COVID-19

Zapraszamy także do cyklu webinarów dotyczących zasad diagnostyki, leczenia oraz profilaktyki COVID-19 u dzieci i dorosłych.

Diagnostyka i leczenie Covid-19

Fakty i mity o szczepieniach przeciwko Covid-19

Szczepienia dorosłych

Szczepienia dzieci

Szczepienia przeciwko COVID-19

17 listopada 2023 roku Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat dotyczący kontynuacji szczepień przeciwko COVID-19 na sezon 2023/2024.

Na podstawie rekomendacji Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z 4 września 2023 r., rekomendacji WHO, informacji ECDC oraz komunikatu EMA zaleca się stosowanie jako kolejnej dawki przypominające szczepionki zaktualizowanej dla podwariantu XBB.1.5. Szczepienia są szczególne zalecane osobom:

  • ≥60 roku życia
  • z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (dotyczy osób w wieku ≥12 lat)
  • pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym

Szczepienie będzie również dostępne dla osób powyżej 12. roku życia, które wyrażają chęć zaszczepienia i od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy.

Szczepienia będą realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień, a szczepionki będą dostępne w punktach szczepień od 6 grudnia 2023 r.

Szczepionki dostępne w ramach szczepień przeciw COVID-19 (stan na 18.11.2023r ):

  • szczepionka mRNA Comirnaty BA.4–5 (Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 (Pfizer-BioNTech),
  • szczepionka mRNA Comirnaty w dawce dla dzieci Junior (0,6-4 lata) oraz (5-11 lat),
  • szczepionka mRNA Spikevax BA.4–5 (Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.4-5) (Moderna),
  • szczepionka białkowa podjednostkowa Nuvaxovid (firmy Novavax) zaktualizowana pod aktualnie dominujący podwariant XBB.1.5.

Komunikat MZ dot. realizacji szczepień przeciw COVID-19 w sezonie 2023/2024

Przewlekła chroba nerek

Kurs dla lekarzy POZ

Dołącz do PTMR

Zapraszamy do dołączenia do PTMR, udziału w pracach Sekcji, uczestnictwa w szkoleniach, w tym online.