Webinar: Medycyna podróży a szczepienia - 23.05.2024 r. godz. 19:00

Nawigator Pacjenta. Praktyczny poradnik jak poruszać się po systemie ochrony zdrowia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

31. maja podczas konferencji Rzecznika Praw Pacjenta w ręce Pacjentów i wszystkich Państwa przekazany został „Nawigator Pacjenta. Praktyczny poradnik jak poruszać się po systemie ochrony zdrowia”.

Poradnik powstał dzięki współpracy Rzecznika Praw Pacjenta oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i wielu praktykujących lekarzy rodzinnych, którzy na co dzień spotykają się z problemami swoich Pacjentów.

Poruszanie się po systemie ochrony zdrowia dla osób, które nie są z nim zaznajomione, może być trudne. W związku z licznymi możliwościami otrzymania pomocy, ale także i wieloma informacjami (nie zawsze prawdziwymi), na które Pacjenci mogą natrafić, wielokrotnie czują się zagubieni i ostatecznie nie uzyskują poszukiwanej odpowiedzi.

Nawigator Pacjenta

Nawigator Pacjenta to opracowanie w formie pytań i odpowiedzi, które ma służyć pacjentom w uporządkowaniu informacji jak funkcjonować w systemie ochrony zdrowia i gdzie oraz w jakich sytuacjach szukać pomocy.

W prosty i zrozumiały sposób wyjaśnia skomplikowane kwestie, które często nurtują pacjentów poszukujących drogi do szybkiego uzyskania pomocy i skutecznego leczenia. To ważne, by Pacjent był świadomy swoich praw i możliwości, stając się bardziej aktywnym uczestnikiem procesu leczenia.

W poradniku szczegółowo zostało omówionych wiele zagadnień, z którymi Pacjenci mogą napotkać się w trakcie korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej. W Nawigatorze Pacjenta opisano m.in. zasady refundacji leków i wyrobów medycznych, działanie transportu medycznego i zaświadczeń lekarskich, możliwości otrzymania pomocy w ramach AOS, SOR czy opieki hospicyjnej oraz wiele innych, istotnych kwestii.

Nawigator Pacjenta to praktyczne źródło wiedzy przede wszystkim dla Pacjentów, ale także i dla wszystkich osób z sektora medycznego.

Niezwykle ważne jest, aby informować Pacjentów o powstałym rozwiązaniu, a tym samym wspomagać ich w poruszaniu się po systemie.

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem i rozpowszechniania go wśród swoich Pacjentów!

Dodaj komentarz

Przewlekła chroba nerek

Kurs dla lekarzy POZ

Dołącz do PTMR

Zapraszamy do dołączenia do PTMR, udziału w pracach Sekcji, uczestnictwa w szkoleniach, w tym online.