EKHA: Przewlekła Choroba Nerek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Zapraszamy lekarzy rodzinnych do wzięcia udziału w ankiecie stworzonej przez European Kidney Health Alliance (EKHA) we współpracy z WONCA Europe. Ankieta dotyczy przede wszystkim skriningu i zapobiegania rozwojowi przewlekłej choroby nerek.

W samej tylko Europie na przewlekłą chorobę nerek (PChN) cierpi aż 100 milionów ludzi. Do 2040 r. schorzenie to stanie się piątą wiodącą przyczyną zgonów na świecie. Starzenie się, zła dieta, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, otyłość i nadmiar soli w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju PChN.

Chociaż występuje regularnie we współwystępowaniu z innymi chorobami, PChN jest specyficzną jednostką z własną patofizjologią, wymagającą specyficznego podejścia terapeutycznego. Choroba zwykle rozwija się powoli, bez początkowych objawów i dlatego najczęściej wykrywana jest za późno. Może jednak prowadzić do całkowitej utraty funkcji nerek. Ma duży wpływ na jakość życia pacjentów, powodując częste powikłania, wymuszając przyjmowanie dużych ilości leków i interwencje, takie jak np. dializy.

Właśnie dlatego European Kidney Health Alliance (EKHA) chce opracować KOD dotyczący profilaktyki i badań przesiewowych PChN. Lekarze rodzinni odgrywają w tym przedsięwzięciu główną rolę.

Pierwszym krokiem we wdrażaniu tego przyjaznego dla podstawowej opieki zdrowotnej KODu jest określenie, czy i w jaki sposób lekarze pierwszego kontaktu przeprowadzają obecnie badania przesiewowe w całej Europie. Dlatego Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej wraz z WONCA Europe chce zaprosić Państwa do wypełnienia krótkiej ankiety.

Ankieta zajmie tylko około 10 minut.

Państwa wkład jest dla nas bardzo cenny!

Dodaj komentarz