Webinar: Znaczenie szczepień dorosłych w chorobach przewlekłych - 07.05.2024 r. godz. 19:00

Nagranie webinaru: Czy rak gruczołu piersiowego związany jest z chorobami tarczycy?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z nagraniem webinaru PTMR, którego tematem przewodnim była zależność między chorobami tarczycy a nowotworem gruczołu piersiowego.

Nowotwory gruczołu piersiowego i tarczycy to jedne z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet w Polsce. Według danych z 2021 roku zajmują one odpowiednio 1. i 7. miejsce. Choć rak tarczycy w wielu przypadkach charakteryzuje się dobrym rokowaniem, może on wiązać się z innymi poważnymi konsekwencjami. Podobnie jak inne, coraz częściej diagnozowany choroby tarczycy.

Badania wykazują na możliwe wzajemne oddziaływanie hormonów wydzielanych przez gruczoł tarczowy i piersiowy, które może mieć wpływ na zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworu w drugim narządzie. Takie doniesienia zwracają uwagę na konieczność zachowania czujności onkologicznej u pacjentek z chorobami tarczycy lub po przebytej chorobie nowotworowej.

W trakcie spotkania prowadzący omówili epidemiologię wspomnianych nowotworów. W szczegółowy sposób zostały także przedstawione potencjalne zależności pomiędzy ich występowaniem. Dlaczego należy zawsze u pacjentki z wolem guzkowym lub przebytym rakiem tarczycy obawiać się raka gruczołu piersiowego. Z webinaru dowiedzą się Państwo także kiedy należy u pacjentki zdecydować się na biopsję cienkoigłową tarczycy oraz jak intepretować uzyskany wynik.

Webinar prowadzili:

  • prof. dr hab. n. med. Andrzej Milewicz,
  • lek. Aleksander Biesiada

 

Nagranie dostępne wyłącznie dla zalogowanych użytkowników posiadających zweryfikowany numer PWZ.