Webinar: Miejsce diklofenaku pośród leków z I szczebla drabiny analgetycznej - 18.06.2024 r. godz. 19:00

Skrining raka szyjki macicy w Polsce w okresie pandemii SARS-CoV-2

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Zapraszamy do zapoznania się z dokumentem „Skrining raka szyjki macicy w Polsce w okresie pandemii SARS-CoV-2: Tymczasowe Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy – podsumowanie styczeń 2021″.

W 2020 r. tylko 13,84% polskich kobiet wzięło udział w skriningu raka szyjki macicy finansowanym ze środków publicznych. Jest to sygnał na tyle alarmujący, że wymaga natychmiastowej reakcji i próby znaczącego zwiększenia populacyjnego pokrycia testami przesiewowymi.

W związku z powyższym oraz z obecnie trwającym stanem pandemii, konieczne jest zastosowanie metod dotychczas w polskich warunkach niestandardowych, ale globalnie rekomendowanych, takich jak HPV-zależna strategia skriningu jako najskuteczniejsza populacyjnie w zakresie testu pierwotnego oraz metoda samopobrania materiału przez pacjentkę jako opcjonalna wobec przeprowadzania skriningu przez wykwalifikowany personel medyczny. Wymaga to reedukacji wszystkich aktywnych uczestników tego skriningu, w tym lekarzy rodzinnych.

Razem z Zarządem Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy (PTKiPSM) zapraszamy wszystkich praktyków skriningu raka szyjki macicy, w tym lekarzy rodzinnych, do aktywnego udziału w pierwszym tegorocznym Kursie Poziomu 1 Projektu KOLPOSKOPIA 2020. Kurs odbędzie się online w dniach 12-13 marca 2021, a nielimitowany dostęp do kompletnych nagrań kursu będzie możliwy dla osób zarejestrowanych do 19 marca 2021, czyli do dnia poprzedzającego egzamin certyfikujący, który odbędzie się 20 marca 2021 o godz. 9.00. Kurs poprowadzą niekwestionowani eksperci-praktycy prewencji wtórnej raka szyjki macicy.

Kurs poziomu 1 odbędzie się po raz pierwszy w formule dwuczęściowej:

CZĘŚĆ 1 TEORETYCZNA (12 marca) z uzyskaniem po zaliczeniu egzaminu certyfikatu kompetencji teoretycznych PTKiPSM poziomu 1 w skriningu raka szyjki macicy w modelu HPV-zależnym. Egzamin obejmuje wyłącznie zagadnienia poruszane w części teoretycznej. Adresatami zaproszenia do udziału w części teoretycznej są wszyscy praktycy skriningu, w tym lekarze rodzinni.

CZĘŚĆ 2 PRAKTYCZNA (12-13 marca) dedykowana aktualnym i przyszłym kolposkopistom.

Przewlekła chroba nerek

Kurs dla lekarzy POZ

Dołącz do PTMR

Zapraszamy do dołączenia do PTMR, udziału w pracach Sekcji, uczestnictwa w szkoleniach, w tym online.