Schemat postępowania dla POZ, AOS, NiŚOZ – SARS-CoV-2
AKTUALIZACJA – sprawdź nowy schemat postępowania: Nowy schemat
W ostatnim czasie nowy koronawirus rozprzestrzenił się z Azji do krajów europejskich. Z tego powodu zachęcamy do zapoznania się ze schematem postępowania z pacjentami, u których zachodzi podejrzenie zakażenia SARS-CoV-2.
W celu monitorowania bieżącej sytuacji epidemiologicznej, dostępna jest interaktywna mapa zakażeń SARS-CoV-2:
Interaktywna mapa zakażeń SARS-CoV-2
Podstawowe informacje o SARS-CoV-2
Nowy koronawirus o nazwie SARS-CoV-2 może wywoływać chorobę koronawirusową (COVID-19) u zakażonych pacjentów. Pierwsze ognisko epidemiologiczne zostało wykryte w Wuhan w Chinach, jednak wirus szybko rozprzestrzenił się do innych krajów. Objawy choroby obejmują zwykle gorączkę, zmęczenie i suchy kaszel. Część pacjentów doświadcza także bólu mięśni i stawów, nieżytu nosa, bólu gardła lub biegunki. Zwykle objawy są łagodne i u ok. 80% osób przemijają bez żadnego leczenia. Ciężkie zakażenie występuje u ok. 1 na 6 zakażonych osób, szczególnie starszych i obciążonych chorobami przewlekłymi, które objawia się ciężkimi zaburzeniami oddechowymi. Śmiertelność COVID-19 wynosi ok. 2%, z czego odsetek ten różni się w zależności od grupy wiekowej. Dla porównania śmiertelność grypy sezonowej wynosi 0,1-0,5%.
SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową od zakażonych osób, nie ma dowodów by wirusa przenosiły zwierzęta. Zachowanie odstępu 1 metra od osoby zakażonej jest uznawane za wystarczającą odległość uniemożliwiającą przeniesienie zakażenia, niemniej poza organizmem wirus utrzymuje się od kilku godzin do kilku dni w zależności od rodzaju powierzchni i warunków otoczenia. Okres inkubacji wirusa wynosi 1-14 dni, najczęściej ok. 5 dni, co oznacza, że w tym czasie osoba zakażona nie będzie prezentowała objawów.
Zapobieganie zakażeniu
W związku z tym jako uznane sposoby zapobiegania zakażaniu uznaje się:
— regularne i dokładne mycie rąk za pomocą mydła lub dezynfekcja alkoholowymi środkami odkażającymi;
— zachowywanie odstępu 1 metra od kaszlących i kichających osób;
— unikanie dotykania oczu, nosa i ust;
— zasłanianie ust podczas kichania i kaszlu chusteczką lub przedramieniem zamiast dłonią;
— pozostawanie w domu w przypadku wystąpienia objawów, a w przypadku wystąpienia cięższych objawów bezpośrednie zgłoszenie się do oddziału zakaźnego (nie należy przychodzić wtedy do POZ).
Osoby, które nie mają objawów nie powinny stosować masek – wymienione powyżej zachowania są wystarczające w zapobieganiu zakażenia. Maski są zalecane dla osób kaszlących i kichających oraz pracowników mających kontakt z osobami podejrzanymi o zakażenie.
Serwis WHO poświęcony SARS-CoV-2
Zachęcamy również do zapoznania się z innymi opracowaniami przydatnymi w pracy lekarza rodzinnego.