Webinar: Porada wstępna – jak wykorzystać świadczenia opieki koordynowanej do diagnostyki chorób przewlekłych?
- 23.04.2024 r. godz. 19:00

SZCZEPIENIA PRZECIW HPV

Szczepienia przeciw HPV stanowią skuteczną broń w zapobieganiu zakażenia, a przez to także ograniczają ryzyko rozwoju groźnych powikłań. 

Badania wykazują, że szczepionka pozwala na zmniejszenie występowania wirusa HPV u kobiet w wieku 13-19 lat o 88%, natomiast u kobiet w wieku 20-24 lat o 66%. Wiąże się to ze zmniejszeniem częstości występowania raka szyjki macicy, które szacowane jest na 88% niższe u kobiet, które były zaszczepione do 17 roku życia oraz 53% niższe u kobiet szczepionych w wieku 17-30 lat.

Zakażenia HPV

Zakażenia wirusami HPV należą do najczęstszych infekcji narządów płciowych u ludzi, w większości przebiegają bezobjawowo i ulegają samoistnej regresji. Jednak u kilku do kilkunastu procent zakażonych dochodzi do rozwoju zmian chorobowych w różnych lokalizacjach anatomicznych. Szacuje się, że każda kobieta przynajmniej raz w życiu przechodzi infekcję tym wirusem. 

Ocenia się, iż HPV odpowiada za rozwój ponad 95% przypadków raka szyjki macicy. HPV odpowiada także za część zachorowań na nowotwory pochwy, sromu, odbytu, prącia oraz okolic głowy i szyi.

Najczęstszym nowotworem związanym przyczynowo z przewlekłym zakażeniem HPV jest rak szyjki macicy, który stanowi 82% wszystkich nowotworów związanych z HPV.

Sprawdź swoją wiedzę o HPV

Serdecznie zachęcamy do rozwiązania przygotowanego testu wiedzy o HPV i szczepieniach ochronnych.

/13

Platforma z pytaniami jest dostępna tylko dla zalogowanych członków PTMR ze zweryfikowanym numerem PWZ.

Schemat szczepień

Webinary
o szczepieniach przeciw HPV

Tutaj znajdziesz webinary PTMR dotyczące szczepień przeciw HPV. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami.

Materiały dla lekarzy i pielęgniarek dotyczące szczepień

W tej sekcji będziemy zbierać materiały informacyjne przydatne
w pracy z pacjentami.

Materiały dla pacjentów dotyczące szczepień

W tej sekcji będziemy zbierać materiały informacyjne przeznaczone także dla pacjentów.

W odpowiedzi na potrzeby społeczne i dążenie do wsparcia profilaktyki zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Projekt ten w przystępnej formie prezentuje szczepienia osób dorosłych, będąc użytecznym narzędziem dla lekarzy, pielęgniarek, edukatorów i samych pacjentów. Kalendarz ma na celu promowanie świadomości szczepień jako ważnej części profilaktyki zdrowotnej. 

Masz pytania? Zadaj je nam!

Partner projektu:
Zachęcamy do śledzenia strony! Już niedługo pojawią się tu kolejne materiały do pobrania!