Leki te są powszechnie stosowane przez bardzo wielu Pacjentów oraz bardzo wielu lekarzy. Mając rozkurczający wpływ na mięśnie gładkie, przede wszystkim narządów w obrębie jamy brzusznej i miednicy, powodują ich zwiotczenie, a przez to zmniejszenie dolegliwości bólowych. Ból o charakterze spastycznym spowodowany jest najczęściej skurczem lub rozciągnięciem mięśni gładkich np. w obrębie jelit. Istnieje wiele takich sytuacji klinicznych, w których nasi Pacjenci będą potrzebowali doraźnego zachowawczego leczenia przy użyciu środków spazmolitycznych i przeciwbólowych. Może to być kolka związana z kamicą żółciową, kolka nerkowa, skurcze jelita cienkiego w przebiegu IBS.

Wśród powszechnie wykorzystywanych substancji spazmolitycznych znajdują się drotaweryna, papaweryna, hioscyna, mebeweryna, a także stosowana w zakresie przewodu pokarmowego trimebutyna. Lekiem bezpośrednio działającym na mięśnie gładkie i powodującym ich rozkurcz jest papaweryna. Stosowana jest w postaci roztworów do wstrzyknięć oraz jako część złożonych leków np. w formie czopków. Zasadniczo podawana jest drogą domięśniową. Powszechnie stosowaną i łatwo dostępną jej pochodną jest drotaweryna. Rekomendacje do jej stosowania obejmują przede wszystkim skurczowe stany mięśni gładkich:

  • w obrębie dróg żółciowych, np. w zapaleniu pęcherzyka, zapaleniu przewodów żółciowych i kamicy;
  • w obrębie stanów skurczowych przewodu pokarmowego, np. w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w IPS;
  • w chorobach układu moczowego, np. w zapaleniach pęcherza moczowego, kamicy nerkowej, w bolesnym parciu na mocz.
  • stosowana również bywa celem uśmierzenia bolesnych miesiączek lub zapalenia przydatków.

Drotaweryna działa na mięśnie gładkie w układzie krążenia rozszerzając je i zwiększając przepływ naczyniowy.

Kolejnym lekiem dostępnym dla naszych pacjentów jest mebeweryna, która zmniejsza dolegliwości związane ze skurczem mięśni gładkich np. w zaburzeniach czynnościowych jelit. Podobne działanie wykazuje trimebutyna, łagodzi dolegliwości w obrębie jamy brzusznej, przede wszystkim związane ze skurczem mięśni gładkich jelit. Bywa także stosowana np. w zaburzeniach dróg żółciowych. Wreszcie, hioscyna – preparaty zawierające jej sole dostępne są powszechnie, w tym bez recepty. Szybko po wchłanianiu wpływając na zmniejszenie napięcia mięśni gładkich w obrębie przewodu pokarmowego, zwolnienie perystaltyki i zahamowanie wydzielania żołądkowego. Hioscyna ma swoje miejsce także w leczeniu stanów spastycznych w obrębie dróg oddechowych, zwłaszcza u Pacjentów w stanie agonalnym.

Literatura: 

  • https://smif.com.pl/files/articles/78/266.pdf