Skuteczne leczenie bólu u naszych Pacjentów może wymagać dołączenia do leczenia (poza niesteroidowymi lekami przeciwbólowymi, bądź pochodnymi opioidowymi) któregoś z leków z grupy koanalgetyków. Leki te potrafią skutecznie uzupełniać terapie w związku z ich dodatkowymi mechanizmami działania. Wykorzystuje się je także do leczenia objawów niepożądanych innych grup leków stosowanych w leczeniu bólu.

W jaki sposób  dobrać takie leczenie, jak postępować skutecznie a jednocześnie bezpiecznie, pamiętając o tym, że wprowadzenie koanalgetyku to często kolejny, dodatkowy lek u naszego Pacjenta.

O tym w materiale wideo.

W zakładce „Materiały” znajdą Państwo dokument pdf poświęcony zalecanym dawkom dobowym sterydów w wybranych wskazaniach.

Wykład prowadzi:

dr hab. n med. prof. UM Aleksandra Ciałkowska-Rysz

Jest kierownikiem Zakładu Medycyny Paliatywnej Katedry Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz kierownikiem Oddziału Medycyny Paliatywnej Uniwersyteckiego Szpitala im. WAM – Centralny Szpital Weteranów w Łodzi. Pełni też funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej oraz redaktora naczelnego Czasopisma Medycyna Paliatywna. Posiada specjalizację z zakresu chorób wewnętrznych i medycyny paliatywnej.

POBIERZ PLIK PDF przygotowany dla Ciebie i Twoich Pacjentów: