Zdecydowana większość Pacjentów objętych opieką paliatywną w Polsce to Pacjenci cierpiący z powodu dolegliwości związanych z chorobą nowotworową. Jedna czwarta spośród nich nie doświadcza bólu wcale. Cała reszta – według różnych badań między 60-90% pacjentów – cierpi z powodu dolegliwości bólowych związanych z samym nowotworem, komplikacjami związanymi z nowotworem, komplikacjami związanymi z leczeniem, a także z występującymi dodatkowo innymi chorobami. W jaki sposób radzić sobie z tymi Pacjentami, także w schyłkowym okresie leczenia, kiedy pacjent umiera, kiedy trzeba zmieniać drogę podawania leków (ponieważ np. nie jest w stanie połykać)?

O tym właśnie w poniższym materiale wideo.

Wykład prowadzi:

dr n. med. Iwona Filipczak-Bryniarska

Specjalista medycyny paliatywnej, specjalista neurolog, Kierownik Oddziału Medycyny Paliatywnej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, p.o. Kierownika Kliniki Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii CMUJ, Konsultant wojewódzki województwa małopolskiego w dziedzinie medycyny paliatywnej.

Autorka i współautorka licznych publikacji w periodykach krajowych i zagranicznych, rozdziałów w podręcznikach oraz wytycznych poświęconych problematyce medycyny paliatywnej. Od kilku lat prowadzi badania poświęcone oddziaływaniu leków opioidowych i adiuwancyjnych na parametry układu odpornościowego.