WEBINAR: Profilaktyka poeksopozycyjna
23.09.2024, godz. 19:00

Kampania Uwaga na drogi żółciowe

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Fundacja EuropaColon Polska, dostrzegając niski poziom świadomości społecznej na temat choroby, zainicjowała kampanię edukacyjną pod nazwą „Uwaga na drogi żółciowe!”. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości dotyczącej raka dróg żółciowych wśród mieszkańców Polski, a także edukowanie pacjentów na temat czynników ryzyka, objawów oraz dostępnych możliwości leczenia.

Kampania została zainaugurowana podczas konferencji prasowej, której towarzyszyło uruchomienie dedykowanej strony internetowej www.zoltedrogi.pl, będącej źródłem rzetelnych informacji dla pacjentów i ich bliskich. Przygotowano również Interaktywną Mapę Diagnostyki i Leczenia, dostępną zarówno online, jak i w formie drukowanej, która została dystrybuowana do placówek medycznych w całym kraju.

Dodatkowo, przygotowano serię materiałów edukacyjnych, w tym podcast z udziałem psychoonkologa, a także podcasty z udziałem dietetyka klinicznego (podcast 1 i podcast 2). Zorganizowano także webinar dla pacjentów i ich rodzin, podczas którego omówiono nowoczesne metody leczenia. 

Kampanię wsparli również influencerzy związani z tematyką zdrowia, którzy na swoich kanałach w mediach społecznościowych udostępniali materiały edukacyjne dotyczące raka dróg żółciowych.Ważnym elementem działań było także posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Profilaktyki Nowotworowej nt. potrzeb i wyzwań związanych z diagnostyką i leczeniem raka dróg żółciowych, a także udział w posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia, gdzie omawiano kwestie związane z profilaktyką i leczeniem tego schorzenia.

Rak dróg żółciowych

Rak dróg żółciowych jest pierwotnym nowotworem wątroby, rozwijającym się w nabłonku wyścielającym drogi żółciowe, które transportują żółć z wątroby do dwunastnicy. Nowotwór może także rozwijać się wyłącznie w nabłonku pęcherzyka żółciowego, pełniącego rolę zbiornika dla żółci produkowanej przez wątrobę. Powszechnie mówi się o nim jako o małym narządzie, który może prowadzić do poważnych schorzeń.

Klasyfikacja raka dróg żółciowych zależy od lokalizacji, w której rozwija się nowotwór i dzieli się na trzy główne typy:

  1. Rak wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych – rozwija się w przewodach żółciowych znajdujących się w wątrobie.
  2. Rak wnękowy i obwodowy dróg żółciowych – powstaje w pobliżu wątroby, w okolicy podziału wspólnego przewodu wątrobowego na gałęzie prawe i lewe.
  3. Rak zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych lub dalszych odcinków – rozwija się w dowolnym odcinku przewodu żółciowego wspólnego, poza wątrobą.

Czynniki ryzyka

Nowotwory dróg żółciowych są rzadkie i nie do końca znane są czynniki ryzyka ich rozwoju. Zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów dróg żółciowych zauważa się u osób otyłych, z rozpoznanym zespołem metabolicznym tj. otyłość brzuszna, palących papierosy, nadużywających alkoholu, zakażonych wirusami WZW (wirusowym zapaleniem wątroby) typu B i C.

Objawy

Rak dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego na wczesnych etapach rozwoju zazwyczaj nie daje wyraźnych objawów, co sprawia, że większość przypadków jest diagnozowana dopiero w zaawansowanym stadium lub przypadkowo podczas rutynowego badania USG. Objawy nowotworowe mogą obejmować:

  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty i bóle brzucha,
  • nagłe pojawienie się żółtaczki bez wcześniejszych dolegliwości bólowych,
  • czasami zarówno objawom dyspeptycznym, jak i żółtaczce, może towarzyszyć gorączka.

Leczenie

Rak dróg żółciowych to poważna, choć rzadko występująca choroba. Z tego względu kluczowe jest, aby pacjenci byli leczeni przez doświadczonych specjalistów. Proces leczenia powinien być omawiany podczas konsylium lekarskiego, czyli spotkania ekspertów z różnych dziedzin onkologii (m.in. chirurgów, gastroenterologów, radiologów, onkologów oraz pielęgniarek onkologicznych), którzy wspólnie z pacjentem analizują jego stan zdrowia i opracowują optymalny plan terapii.

Bardzo istotne jest, abyśmy jako lekarze rodzinni pozostali czujni w zakresie objawów chorób dróg żółciowych zgłaszanych przez naszych pacjentów oraz potrafili prawidłowo pokierować ich diagnostyką oraz leczeniem.

Organizator kampanii 

logo ecp

Dodaj komentarz

Przewlekła chroba nerek

Kurs dla lekarzy POZ

Dołącz do PTMR

Zapraszamy do dołączenia do PTMR, udziału w pracach Sekcji, uczestnictwa w szkoleniach, w tym online.