Najważniejsze informacje dla POZ dotyczące CoViD-19

Zapraszamy do korzystania ze strony poświęconej SARS-CoV-2 oraz wywoływanej przez niego chorobię CoViD-19. Poniżej znajdziecie Państwo szereg przydatnych wiadomości, informację o webinarach, a także pliki do pobrania.

W celu monitorowania bieżącej sytuacji epidemiologicznej, dostępna są interaktywne mapy zakażeń SARS-CoV-2:

Mapa zakażeń na świecie

Mapa zakażeń w Polsce

Podstawowe informacje o SARS-CoV-2

Nowy koronawirus o nazwie SARS-CoV-2 może wywoływać chorobę koronawirusową (COVID-19) u zakażonych pacjentów. Pierwsze ognisko epidemiologiczne zostało wykryte w Wuhan w Chinach, jednak wirus szybko rozprzestrzenił się do innych krajów. Objawy choroby obejmują zwykle gorączkę, zmęczenie i suchy kaszel. Część pacjentów doświadcza także bólu mięśni i stawów, nieżytu nosa, bólu gardła lub biegunki. Dość charakterystycznym objawem jest utrata węchu i smaku. Zwykle objawy są łagodne i u ok. 80% osób przemijają bez żadnego leczenia. Ciężkie zakażenie występuje części osób, szczególnie starszych i obciążonych chorobami przewlekłymi, które objawia się ciężkimi zaburzeniami oddechowymi. Śmiertelność COVID-19 wynosi ok. 2-3%, z czego odsetek ten różni się w zależności od grupy wiekowej. Dla porównania śmiertelność grypy sezonowej wynosi 0,1-0,5%.
SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową od zakażonych osób, nie ma dowodów by wirusa przenosiły zwierzęta, chyba że kropelki od zakażonej osoby osiądą np. na sierści. Zachowanie odstępu ok. 1,5 m od osoby zakażonej jest uznawane za wystarczającą odległość uniemożliwiającą przeniesienie zakażenia, niemniej poza organizmem wirus utrzymuje się od kilku godzin do kilku dni w zależności od rodzaju powierzchni i warunków otoczenia. Okres inkubacji wirusa wynosi 1-14 dni, najczęściej ok. 5 dni, co oznacza, że w tym czasie osoba zakażona nie będzie prezentowała objawów.

Zapobieganie zakażeniu

W związku z tym jako uznane sposoby zapobiegania zakażaniu uznaje się:
— regularne i dokładne mycie rąk za pomocą mydła lub dezynfekcja alkoholowymi środkami odkażającymi;
— zachowywanie odstępu 1,5 metra od kaszlących i kichających osób;
— unikanie dotykania oczu, nosa i ust;
— zasłanianie ust i nosa podczas kontaktu z innymi osobami, najlepiej za pomocą maseczki, ewentualnie przyłbicy.

Serwis WHO poświęcony SARS-CoV-2

Aktualności

Instrukcja zakładania i zdejmowania zestawu ochrony osobistej

Zapisz się do naszego Newslettera