SZCZEPIENIA

Z przyjemnością uruchamiamy dedykowaną stronę poświęconą szczepieniom. 

Kalendarz szczepień dorosłych

W odpowiedzi na potrzeby społeczne i dążenie do wsparcia profilaktyki zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Projekt ten w przystępnej formie prezentuje szczepienia osób dorosłych, będąc użytecznym narzędziem dla lekarzy, pielęgniarek, edukatorów i samych pacjentów. Kalendarz ma na celu promowanie świadomości szczepień jako ważnej części profilaktyki zdrowotnej. 

Wykaz szczepień dorosłych 
w wybranych stanach

Wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym dotyczącym ochrony zdrowia i dostępu do wiedzy o profilaktyce, został opracowany kompleksowy wykaz szczepień dorosłych, mający na celu ułatwienie dostępu do aktualnych i przystępnych informacji o szczepieniach.

 

Materiały dla pacjentów dotyczące szczepień

W tej sekcji będziemy zbierać materiały informacyjne przydatne
w pracy z pacjentami.

Nowa broszura informacyjna dotycząca szczepień przeciw grypie jest już dostępna – serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nią!

Grypa jest szeroko rozpowszechnioną chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus grypy. Typowymi objawami tej choroby są gorączka, ból głowy, dreszcze, suchy i męczący kaszel, ból mięśni, uczucie zimna, rozbicie i ogólne złe samopoczucie. W odpowiedzi na te wyzwania, przygotowaliśmy nową broszurę informacyjną dotyczącą szczepień przeciw grypie.

Nowa broszura informacyjna dotycząca profilaktyki i szczepień przeciw pneumokokom jest już dostępna – zachęcamy do zapoznania się z nią!

Pneumokok, czyli inaczej dwoinka zapalenia płuc jest to bardzo niebezpieczna bakteria, która może wywołać u człowieka szereg różnych chorób w zależności od tego, jaką część organizmu zaatakuje oraz który serotyp bakterii jest odpowiedzialny za zakażenie. Zapraszamy do zapoznania się z broszurą informacyjną dot. szczepień przeciw pneumokokom.

Nowa broszura informacyjna dotycząca szczepień ochronnych w przewlekłej chorobie nerek jest już dostępna – zachęcamy do zapoznania się z nią!

Przewlekła choroba nerek (PChN) to poważne schorzenie, które wymaga szczególnej uwagi, zwłaszcza w kwestii profilaktyki infekcyjnej. Osoby cierpiące na PChN są bardziej narażone na zakażenia i powikłania, co czyni szczepienia kluczowym elementem ochrony ich zdrowia. Zapraszamy do zapoznania się z broszurą informacyjną dot. szczepień ochronnych w przewlekłej chorobie nerek.

Nowa broszura informacyjna dotycząca szczepień przeciw wirusowi RSV jest już dostępna – zachęcamy do zapoznania się z nią!

Szczególnie zalecana dla seniorów i małych dzieci, szczepionka ta oferuje kluczową ochronę przed ciężkimi infekcjami układu oddechowego, które mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Zachęcamy do zapoznania się z treścią broszury!

Nowa broszura informacyjna dotycząca szczepień dorosłych jest już dostępna - zapraszamy!

W dzisiejszych czasach świadomość znaczenia szczepień w zapobieganiu chorobom zakaźnym jest coraz większa. Nie są one już postrzegane jako obowiązek ograniczony wyłącznie do dzieciństwa. Zrozumienie, że szczepienia dorosłych odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia publicznego, jest fundamentalne dla ochrony przed ciężkim przebiegiem chorób i ich powikłaniami.

Nowa broszura informacyjna dotycząca szczepień przeciw COVID-19 w 2023/2024 roku, dostępna na naszej stronie - zachęcamy do zapoznania się z nią!

W sezonie 2023/2024 szczepienia przeciw COVID-19 są niezwykle ważne, szczególnie dla osób z czynnikami ryzyka. Nowa szczepionka Nuvaxovid XBB.1.5, dostosowana do obecnie dominującego wariantu wirusa, zapewnia aktualną ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby. Szczepienia są dostępne w placówkach POZ oraz aptekach, zalecane dla wszystkich dorosłych i dzieci z chorobami współistniejącymi, mając na uwadze bardzo dobre profil bezpieczeństwa tych preparatów.

Nowa broszura informacyjna dotycząca szczepień przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu jest już dostępna!

Szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM) oferują wysoką skuteczność ochrony przed wirusem atakującym układ nerwowy, przenoszonym przez kleszcze. Ze względu na rosnącą liczbę zachorowań i zwiększone ryzyko powikłań, szczególnie w obszarach o podwyższonym ryzyku występowania kleszczy, szczepienia są zalecane dla osób aktywnie spędzających czas na zewnątrz oraz pracujących w terenach leśnych.

Materiały dla pacjentów dotyczące szczepień przeciw
COVID-19

W tej sekcji będziemy zbierać materiały informacyjne przydatne
w pracy z pacjentami, a dotyczące szczepień przeciw SARS COV-2.

Szczepienia dzieci
i młodzieży przeciw Covid-19

Czy szczepić się mogą wszystkie dzieci, czy określone choroby są przeciwwskazaniem do szczepienia – jeśli tak to jakie?
Jak przygotować dziecko do szczepienia?
Jakie objawy mogą wystąpić u dziecka po szczepieniu?
Co zastosować, jeśli dziecko będzie się źle czuło po szczepieniu?
Co jeśli dziecko będzie źle się czuło po szczepieniu, czy zostawić w domu, czy wysyłać do szkoły/przedszkola?

Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej odpowiada na pytania związane ze szczepieniem przeciw Covid-19 dzieci w wieku 5 – 12 lat

Inne przydatne materiały

Szczepienia w aptece

Aktualny stan prawny i informacje o możliwości szczepienia w aptekach.

Półpasiec

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi zaleceniami ekspertów dotyczącymi szczepienia przeciwko półpaścowi.

Polecamy webinar

Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia nagrania webinaria PTMR, którego tematem przewodnim były szczepienia przeciw grypie i pneumokokom u dorosłych.

Niniejsze wydarzenie było doskonałą okazją, aby zgłębić znaczenie działań profilaktycznych w kontekście ochrony zdrowia całej społeczności. Koncentrując się szczególnie na dwóch istotnych punktach: szczepieniach przeciw grypie oraz pneumokokom.

Wszystkie webinary
o szczepieniach

Tutaj znajdziesz webinary PTMR dotyczące szczepień ochronnych. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami.

Zachęcamy do śledzenia strony! Już niedługo pojawią się tu kolejne materiały do pobrania!

Masz pytania? Zadaj je nam!

Partnerzy projektu: