MENU

Szczepienia dorosłych

Z przyjemnością uruchamiamy dedykowaną stronę poświęconą szczepieniom.

KALENDARZE SZCZEPIEŃ

Kalendarz szczepień dorosłych

 

W odpowiedzi na potrzeby społeczne i dążenie do wsparcia profilaktyki zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

 

Projekt ten w przystępnej formie prezentuje szczepienia osób dorosłych, będąc użytecznym narzędziem dla lekarzy, pielęgniarek, edukatorów i samych pacjentów. Kalendarz ma na celu promowanie świadomości szczepień jako ważnej części profilaktyki zdrowotnej.

 

Kliknij, aby pobrać kalendarz

 

Wykaz szczepień dorosłych w wybranych stanach

 

Wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym dotyczącym ochrony zdrowia i dostępu do wiedzy o profilaktyce, został opracowany kompleksowy wykaz szczepień dorosłych, mający na celu ułatwienie dostępu do aktualnych i przystępnych informacji o szczepieniach.

 

Kliknij, aby pobrać wykaz

 

Autorzy
  • dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW
  • prof. dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch
  • dr n. med. Mateusz Babicki
  • dr n. med. Wojciech Malchrzak
  • lek. Aleksander Biesiada
  • lek. Daria Zawodnik
  • lek. Piotr Gręblowski
Źródła
  • Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 27 października 2023 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2024
  • K. Tomasiewicz. Monografia. Szczepienia ochronne u dorosłych. MPD1(1)2020
  • Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH strona www: szczepienia.pzh.gov.pl [dostęp 29.11.2023]
  • ChPL poszczególnych preparatów
  • CDC – Adult Immunization Schedule by Age

SEKCJA MEDYCYNY PODRÓŻY

Medycyna podróży – w jaki sposób przygotować naszych pacjentów do wyjazdu?

 

Medycyna podróży odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentów udających się w różne zakątki świata. Podróże, zwłaszcza do krajów o odmiennym klimacie i standardach sanitarno-higienicznych, niosą ze sobą ryzyko kontaktu z wieloma chorobami, czasem takimi które nie występują w miejscu zamieszkania pacjenta.

Poniżej znajdą Państwo kluczowe aspekty, które mogą być pomocne przy planowaniu zaleceń dla pacjentów przygotowujących się do wyjazdu.

1. Ocena destynacji i charakteru podróży

Ważne jest dokładne określenie kraju i regionu, do którego pacjent się wybiera, ponieważ różne części tego samego kraju mogą stwarzać odmienne zagrożenia zdrowotne. Istotny jest również czas wyjazdu, długość pobytu i charakter podróży. Pacjent będzie wymagał innego przygotowania w przypadku spędzania czasu na plaży, a innego w przypadku długich pieszych wędrówek w dzikich rejonach.

2. Ocena stanu zdrowia pacjenta

Należy zapytać pacjenta o schorzenia przewlekłe, stosowane leki oraz status szczepień. Warto także ocenić doświadczenie podróżnicze pacjenta.

3. Szczepienia ochronne

Należy dostosować zalecenia do miejsca podróży oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Ważne jest, aby pacjent był świadomy zarówno szczepień obowiązkowych, jak i tych zalecanych. Szczepienia powinny zostać dobrane na podstawie wspólnej decyzji pacjenta i osoby odpowiedzialnej za szczepienia.

4. Profilaktyka chorób tropikalnych

W przypadku wyjazdu w rejony tropikalne należy rozważyć szczepienia przeciw żółtej gorączce, meningokokom, japońskiemu zapaleniu mózgu, dendze, cholerze, durowi brzusznemu czy wściekliźnie. Należy pamiętać, że niektóre szczepienia są obowiązkowe przed wjazdem do wybranych krajów. Dotyczy to szczepienia przeciw żółtej gorączce i meningokokom. Obowiązek szczepień może zmieniać się w zależności od tego, w jakim kraju pacjent przebywał do tej pory.

Oprócz szczepień istotna jest również profilaktyka malarii. Malaria przenoszona jest przez ukąszenia zakażonych komarów, dlatego ochrona przed nimi jest podstawą profilaktyki. Należy stosować repelenty, moskitiery oraz nosić odzież zakrywającą ciało. W przypadku podróży do regionów, w których narażenie na malarię jest szczególnie duże może być zalecana chemioprofilaktyka malarii.

5. Zapobieganie biegunkom podróżnych

Należy zalecać pacjentom stosowanie przebadanych klinicznie probiotyków (np. Lactobacillus i Bifidobacterium) oraz zalecać częste mycie rąk, unikanie surowej żywności oraz picie butelkowanej wody.

6. Inne zalecenia

Przed podróżą należy uzupełnić ewentualne braki w standardowo zalecanych szczepieniach w Polsce oraz omówić z pacjentem zawartość apteczki podróżnej, uwzględniając niezbędne leki oraz pozostałe wyposażenie.

Przed wyjazdem do krajów gdzie występuje malaria należy poinstruować pacjenta o konieczności ochrony przed komarami. W niektórych przypadkach może być zalecana chemioprofilaktyka.

Zapraszamy do zapoznania się z webinarem pt. “Medycyna podróży a szczepienia” gdzie specjaliści medycyny rodzinnej dr n. med. Dagmara Pokorna-Kałwak oraz dr n. med. Mateusz Babicki dzielą się swoją szeroką wiedzą z zakresu medycyny podróży. W materiale znajdą Państwo omówienie najnowszych rekomendacji i zaleceń profilaktyki przed wyjazdami zagranicznymi. Webinar jest dostępny dla zalogowanych użytkowników serwisu PTMR.

 

Kliknij, aby zobaczyć webinar

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej medycynatropikalna.pl, na której znajdą Państwo ogrom wiedzy związanej z medycyną podróży, m. in.:

  • aktualne rekomendacje szczepień zalecanych i obowiązkowych przed podróżą do poszczególnych państw
  • rekomendacje profilaktyki przeciwmalarycznej
  • szczegółowe opisy chorób tropikalnych i sposobów zapobiegania im
  • informacje o aktualnych zagrożeniach zdrowotnych w różnych rejonach świata
  • porady podróżnicze
  • i wiele innych…

MATERIAŁY DLA PACJENTÓW DOT. SZCZEPIEŃ

Materiały dla pacjentów dotyczące szczepień

 

W tej sekcji będziemy zbierać materiały informacyjne przydatne w pracy z pacjentami.

Broszury informacyjne dot. szczepień osób dorosłych

Podstawowe informacje

 

Szczepienia osób dorosłych – Dlaczego warto?

 

W dzisiejszych czasach świadomość znaczenia szczepień w zapobieganiu chorobom zakaźnym jest coraz większa. Nie są one już postrzegane jako obowiązek ograniczony wyłącznie do dzieciństwa. Zrozumienie, że szczepienia dorosłych odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia publicznego, jest fundamentalne dla ochrony przed ciężkim przebiegiem chorób i ich powikłaniami.

 

Kliknij, aby pobrać broszurę

Rodzaje szczepień

Broszura informacyjna dotycząca szczepień przeciw grypie

 

Grypa jest szeroko rozpowszechnioną chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus grypy. Typowymi objawami tej choroby są gorączka, ból głowy, dreszcze, suchy i męczący kaszel, ból mięśni, uczucie zimna, rozbicie i ogólne złe samopoczucie. W odpowiedzi na te wyzwania, przygotowaliśmy nową broszurę informacyjną dotyczącą szczepień przeciw grypie.

 

Kliknij, aby pobrać broszurę

 

Broszura informacyjna dotycząca profilaktyki i szczepień przeciw pneumokokom 

 

Pneumokok, czyli inaczej dwoinka zapalenia płuc jest to bardzo niebezpieczna bakteria, która może wywołać u człowieka szereg różnych chorób w zależności od tego, jaką część organizmu zaatakuje oraz który serotyp bakterii jest odpowiedzialny za zakażenie. Zapraszamy do zapoznania się z broszurą informacyjną dot. szczepień przeciw pneumokokom.

 

Kliknij, aby pobrać broszurę

 

Informacyjna broszura dotycząca szczepień przeciw wirusowi RS

 

Szczególnie zalecana dla seniorów i małych dzieci, szczepionka ta oferuje kluczową ochronę przed ciężkimi infekcjami układu oddechowego, które mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Zachęcamy do zapoznania się z treścią broszury!

 

Kliknij, aby pobrać broszurę

 

Broszura informacyjna dotycząca szczepień przeciw COVID-19 w 2023/2024 roku

 

W sezonie 2023/2024 szczepienia przeciw COVID-19 są niezwykle ważne, szczególnie dla osób z czynnikami ryzyka. Nowa szczepionka Nuvaxovid XBB.1.5, dostosowana do obecnie dominującego wariantu wirusa, zapewnia aktualną ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby. Szczepienia są dostępne w placówkach POZ oraz aptekach, zalecane dla wszystkich dorosłych i dzieci z chorobami współistniejącymi, mając na uwadze bardzo dobry profil bezpieczeństwa tych preparatów.

 

Kliknij, aby pobrać Broszurę

 

Broszura informacyjna dotycząca szczepień przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

 

Szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM) oferują wysoką skuteczność ochrony przed wirusem atakującym układ nerwowy, przenoszonym przez kleszcze. Ze względu na rosnącą liczbę zachorowań i zwiększone ryzyko powikłań, szczególnie w obszarach o podwyższonym ryzyku występowania kleszczy, szczepienia są zalecane dla osób aktywnie spędzających czas na zewnątrz oraz pracujących w terenach leśnych.

 

Kliknij, aby pobrać broszurę

Wskazania do szczepień

Broszura informacyjna dotycząca szczepień ochronnych w przewlekłej chorobie nerek

 

Przewlekła choroba nerek (PChN) to poważne schorzenie, które wymaga szczególnej uwagi, zwłaszcza w kwestii profilaktyki infekcyjnej. Osoby cierpiące na PChN są bardziej narażone na zakażenia i powikłania, co czyni szczepienia kluczowym elementem ochrony ich zdrowia. Zapraszamy do zapoznania się z broszurą informacyjną dot. szczepień ochronnych w przewlekłej chorobie nerek.

 

Kliknij, aby pobrać broszurę

 

WEBINARY O SZCZEPIENIACH

Wszystkie webinary o szczepieniach

 

Tutaj znajdziesz webinary PTMR dotyczące szczepień ochronnych. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami.

 

Kliknij, aby zobaczyć webinary

INNE PRZYDATNE MATERIAŁY

Rekomendacje dot. szczepień

 

Szczepionka wysokodawkowa przeciw grypie

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat ochrony osób starszych przed grypą i jej powikłaniami, prezentującym polskie rekomendacje dotyczące stosowania wysokodawkowej szczepionki przeciw grypie.

 

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

 

 

Szczepienia przeciw półpaścowi

Z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa do zapoznania się z zaleceniami grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Badania Bólu i Polskiego Towarzystwa Neurologicznego dotyczącymi szczepień przeciw półpaścowi.

 

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

 

 

 

Szczepienia przeciw półpaścowi u chorych na SM i NMOSD

Mamy przyjemność ogłosić publikację komentarza grupy ekspertów dot. szczepień przeciw półpaścowi u Pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane (SM) i choroby ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego (NMOSD).

 

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

 

 

 

Szczepienia przeciw RSV

Z przyjemnością informujemy o publikacji rekomendacji grupy ekspertów dotyczących szczepień przeciw RSV u osób dorosłych. Zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi.

 

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

 

 

 

Szczepienie przeciw HPV

Zapraszamy do zapoznania się w rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy dotyczącymi szczepienia przeciw HPV. 

 

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

 

 

 

Rekomendacje dot. szczepień kobiet planujących ciążę, ciężarnych oraz karmiących

Pragniemy przedstawić Państwu rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej dotyczące szczepień kobiet planujących ciążę, ciężarnych oraz karmiących. Zapraszamy do zapoznania się wytycznymi. 

 

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Komunikaty konsultant krajowej w dziedzinie medycyny rodzinnej dot. szczepień

Komunikat konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej z dnia 18 września 2024 r. dotyczący szczepień przeciw HPV

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z komunikatem konsultant krajowej w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. dr hab. n. med. Agnieszki Mastalerz-Migas w sprawie szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego.

 

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Zachęcamy do śledzenia strony!
Już niedługo pojawią się tu kolejne materiały do pobrania!

Masz pytania? Zadaj je nam!

Partnerzy projektu
Konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW

Konsultant krajowa
w dziedzinie medycyny rodzinnej
dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW

Zobacz więcej

Sprawdź nasze media społecznościowe

koperta

Dołącz do PTMR

Medycyna rodzinna w najlepszym towarzystwie! Zapraszamy!

Zarejestruj się