Zmiana zasad wystawiania recept „S” od 1 stycznia 2025 r.
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono istotne zmiany w zakresie zasad refundacji leków oraz wystawiania recept oznaczonych symbolem „S”. Po raz pierwszy w historii refundacji pojawiły się leki, które:
- W części wskazań mają częściową odpłatność i jednocześnie są na liście „S” – mogą być wydawane bezpłatnie pacjentom po 65. roku życia w określonych wskazaniach, tak jak dotychczas.
- W części wskazań mają częściową odpłatność i jednocześnie NIE są na liście „S” – w takich przypadkach pacjentom po 65. roku życia nie przysługuje darmowe wydanie leku w danym wskazaniu.
Powyższa zmiana wymaga szczególnej uwagi podczas wystawiania recept, aby uwzględnić różnice w refundacji zależnie od wskazania oraz statusu leku na liście „S” i dotyczy nowego wskazania refundacyjnego dla preparatów zawierających rywaroksaban i dabigatran stosowanych u osób dorosłych z migotaniem przedsionków.
Zgodnie z wykazem refundacyjnym preparaty zawierające powyższe substancje będą dostępne za odpłatnością 30% celem profilaktyki udarów i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową, z jednym lub kilkoma czynnikami ryzyka, takimi jak wcześniejszy udar lub przemijający napad niedokrwienny, wiek ≥75 lat, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewydolność serca (klasa ≥II wg NYHA)/zastoinowa niewydolność serca.
Powyższe wskazanie nie zostało jednak uwzględnione na wykazie leków bezpłatnych dla osób powyżej 65. rż.
Co to oznacza w praktyce?
- Częściowa odpłatność (30%) dla leków w nowym wskazaniu
- Z uwagi na brak uwzględnienia leków na liście 65+, pacjenci po 65. roku życia, spełniający kryteria refundacyjne w nowym wskazaniu, nie będą mogli otrzymać tych leków za darmo.
- Dotychczasowe wskazania refundacyjne bez zmian
- W innych wskazaniach, takich jak profilaktyka zakrzepicy po operacjach ortopedycznych, leczenie zakrzepicy żył głębokich czy zatorowości płucnej, leki te wciąż mogą być wydawane na dotychczasowych warunkach (R lub 30%), z możliwością przypisania uprawnienia „S” pacjentom 65+.
Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia informuje o pracach nad zmianami dotyczącymi preskrypcji i realizacji recept na leki refundowane, które obejmują:
- Poszerzenie katalogu osób uprawnionych do wystawiania recept na bezpłatne leki z grup +65 i -18, w tym lekarzy niezależnie od umowy z NFZ, felczerów i farmaceutów.
- Uprawnienia dla farmaceutów do wystawiania refundowanych recept na szczepionki zalecane.
- System automatycznego nadawania poziomu refundacji, który zredukuje błędy w odpłatności na receptach, ograniczając rolę lekarza do oceny klinicznej pacjenta.
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym komunikatem Ministerstwa Zdrowia.