Zachęcamy do udziału w kursie Opieka koordynowana w pulmonologii i alergologii – astma i POChP.

 

Kurs skierowany jest przede wszystkim do lekarzy rodzinnych i lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Obejmuje on zagadnienia najczęstszych przewlekłych chorób dróg oddechowych – astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), których diagnostyka i leczenie objęte są ścieżką opieki koordynowanej.

 

W materiałach umieszczonych w kursie znajdą Państwo najważniejsze aspekty diagnostyki oraz terapii chorób układu oddechowego z uwzględnieniem możliwości wykorzystania opieki koordynowanej. Opisują one postępowanie od podejrzenia, przez kryteria rozpoznania, aż po farmakoterapię w zaostrzeniach tych schorzeń.

 

Kurs Opieka koordynowana w pulmonologii i alergologii to ponad 10 godzin niezwykle przydatnych wykładów prowadzonych przez specjalistów w dziedzinach medycyny rodzinnej, alergologii i pulmonologii.

 

W ramach szkolenia omówione zostaną poniższe tematy:

  1. POChP w POZ
  2. Zadania lekarza rodzinnego w POChP
  3. Diagnostyka różnicowa schorzeń pulmonologicznych
  4. Pulsoksymetria w POZ
  5. Leczenie farmakologiczne
  6. Leczenie niewydolności oddychania
  7. Zaostrzenia POChP
  8. Porada kompleksowa i IPOM w POChP
  9. Edukacja
  10. Edukacja w zakresie szczepień
  11. Rehabilitacja w POChP
  12. Interwencja antynikotynowa w gabinecie lekarza POZ

 

Udostępnione zostaną również materiały poświęcone edukacji chorych, które będą wsparciem w trakcie tworzenia planów postępowania dla pacjentów zarówno w trakcie leczenia przewlekłego, jak i podczas wystąpienia zaostrzeń.

 

W ramach kursu wykładowcy omówią przypadki kliniczne, które pozwolą w sposób praktyczny pokazać schemat postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, dostępnego w ramach opieki koordynowanej.

 

Dodatkowo udostępnione zostaną materiały edukacyjne dotyczące badania spirometrycznego, obejmujące podstawy praktyczne w zakresie kierowania, przygotowania do badania oraz interpretacji wyniku spirometrii i spirometrii z próbą rozkurczową.