Kształcenie specjalizacyjne z medycyny rodzinnej – Biała księga 2020
Oddajemy do Państwa rąk wyniki badania ankietowego, jakie zostało przeprowadzone wśród lekarzy będących w trakcie szkolenia specjalizacyjnego oraz do 5 lat po jego ukończeniu. W badaniu wzięło udział 472 lekarzy.
Z jednej strony wskazuje to na duże zainteresowanie młodych lekarzy kwestiami związanymi ze szkoleniem. Z drugiej pozwala na wyciąganie wniosków z odpowiedzi udzielonych przez tak dużą grupę lekarzy.
Skąd pomysł ankiety?
Jednym z najważniejszych zadań konsultanta krajowego jest nadzór nad szkoleniem specjalizacyjnym, a ja jako nowo powołany konsultant chciałam znać opinie na temat szkolenia tych, którzy w nim aktualnie uczestniczą lub je niedawno zakończyli.
Jednocześnie w wakacje weszła w życie nowa ustawa o zawodzie lekarza, która implikuje powstanie nowych programów specjalizacji. Jest to zatem właściwy moment, aby rozmawiać o tym, co w obecnym programie jest dobre, a co powinno ulec zmianie. Jakie są bolączki szkolenia w podmiotach szkolących, na co należy zwrócić uwagę, przygotowując nowe kryteria akredytacji.
Ankieta wskazała wiele problemów. Nie wszystkie będą proste do rozwiązania.
Nowy program specjalizacji
Niemniej jednak zespół ekspertów, opracowujący nowy program specjalizacji, z uwagą zapoznał się z wynikami badania ankietowego i niewątpliwie wpłyną one na zawartość nowego programu specjalizacji.
Zachęcam Państwa do lektury i do rozmowy, wymiany poglądów, zgłaszania pomysłów. Wszystkim nam powinno zależeć, aby ta jedna z podstawowych dla systemu ochrony zdrowia specjalizacji była efektem najwyższej jakości szkolenia.
Kliknij, by pobrać raport Kształcenie specjalistyczne w medycyny rodzinnej Biała księga