Celem kampanii jest edukacja i zwiększenie świadomości na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz zwrócenie uwagi na konieczność podjęcia szerokich działań na rzecz diagnozowania, oceny kontroli i kompleksowego leczenia tej postępującej choroby, będącej jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. W ramach kampanii zapraszamy do zapoznania się z dwoma aplikacjami o charakterze edukacyjnym.
POChPbox to skierowana do lekarzy aplikacja o charakterze edukacyjnym. POChPbox zawiera zebrane w jednym miejscu, łatwo dostępne, najważniejsze informacje dotyczące diagnostyki i terapii POChP.
Aplikacja POChPbox powstała w oparciu o:
- Raport GOLD
- Wytyczne konsultanta krajowego w dziedzinie chorób płuc oraz konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej dotyczące diagnostyki i leczenia POChP w POZ, z uwzględnieniem opieki koordynowanej.
POChPbox w obszerny sposób obejmuje ścieżkę pacjenta z POChP. Aplikacja przystępnie podsumowuje obszary takie, jak:
- Diagnostyka
- Inicjacja i modyfikacja farmakoterapii
- Terapia niefarmakologiczna
- Edukacja pacjenta
- Postępowanie w zaostrzeniach
- Skale nasilenia objawów
„Moje POChP” to pierwsza polska aplikacja, dedykowana ułatwieniu komunikacji chorego na POChP z lekarzem, działająca na zasadzie elektronicznego dzienniczka objawów. Celem aplikacji Moje POChP jest ułatwienie komunikacji pomiędzy pacjentem i lekarzem, pozwalając na efektywniejsze udokumentowanie przez chorego historii objawów, zwiększając w konsekwencji szansę na identyfikację ewentualnych zaostrzeń. Główne działanie aplikacji polega na odpowiedzi na 6 krótkich pytań raz na tydzień. Dotyczą one m. in. nasilenia objawów, wizyt u lekarza i przyjmowania dodatkowych leków. Automatycznie generowany raport pozwala na efektywniejszą identyfikację przebytych zaostrzeń. Aplikacja pełni także funkcje edukacyjne – w miarę regularnego wypełniania dzienniczka pacjent stopniowo uczy się, na które objawy czy sytuacje powinien zwracać uwagę.
Serdecznie zachęcamy do korzystania!