Moduł 1 – Jak rozpoznać otyłość, jak ją diagnozować, jak diagnozować jej powikłania?
Dr hab. n. med. Karolina Kłoda
Moduł dedykowany jest dla lekarzy, którzy w skuteczny sposób, oparty na dostępnych dowodach medycznych, chcą leczyć pacjentów chorujących na otyłość. W module prezentowana jest wiedza na temat wskazań do farmakoterapii i leków zarejestrowanych do leczenia otyłości dostępnych w Polsce.
Kliknij, aby przejść do kursu
Moduł 2 – Jak rozpocząć rozmowę z pacjentem o otyłości, jak go motywować.
Dr n. med. Joanna Iskra-Trifunović
Moduł przeznaczony dla specjalistów, którzy chcą rozpocząć z pacjentem rozmowę na temat otyłości, a następnie skutecznie pomóc mu w zmotywowaniu się do zmiany stylu życia na bardziej prozdrowotny. W sposób praktyczny przedstawione zostały zasady komunikacyjne, których warto przestrzegać w relacji z osobą chorą na otyłość. Ponadto pokazano, jak zastosować elementy dialogu motywującego w rozmowie z pacjentem na temat redukcji nadmiernej masy ciała.
Kliknij, aby przejść do kursu
Moduł 3 – Jak ustalać cele krótko- i długoterminowe i czas leczenia otyłości
Dr n. med. Joanna Iskra-Trifunović
Celem modułu jest zwiększenie kompetencji w zakresie strategii planowania, wyznaczania celów oraz korygowania leczenia w zależności od efektów leczenia choroby otyłościowej. Kursanci nabędą umiejętność dialogu z pacjentem, wiedzę jak oszacować błędy żywieniowe i postępowanie pacjenta przy zastosowanych próbach leczenia oraz sposoby korekty celów na poszczególnych wizytach lekarskich.
Kliknij, aby przejść do kursu
Moduł 4 – Jak rozmawiać o diecie w 10 minut
Lek. med. Aleksander Biesiada
Moduł ten jest skierowany do specjalistów pragnących efektywnie zachęcać pacjentów do zdrowego odżywiania, oferując metody rekomendowania diet zgodnych z najnowszymi standardami żywieniowymi. W ramach modułu przedstawiono różne techniki motywowania do przyjęcia zdrowych nawyków żywieniowych, w tym proste metody edukacji żywieniowej. Omówiono również strategie radzenia sobie z obawami pacjentów dotyczącymi efektywności i wpływu diety na ich zdrowie.
Kliknij, aby przejść do kursu
Moduł 5 – Jak rozmawiać o ruchu w 10 min
Lek. med. Aleksander Biesiada
Moduł przeznaczony jest dla specjalistów, którzy w skuteczny sposób chcą zachęcać swoich pacjentów do ruchu i zalecać im zgodne ze standardami formy aktywności fizycznej. W module przedsatwione zostały sposoby motywowania pacjentów do aktywności w tym proste techniki między innymi jak przeprowadzić instruktaż i jak reagować na obiekcje pacjentów w sytuacjach gdy nie wierzą w swoje możliwości.
Kliknij, aby przejść do kursu
Moduł 6 – Farmakoterapia
Dr hab. n. med. Karolina Kłoda
Moduł został poprowadzony w taki sposób, by realizujący go lekarz poznał wskazania do farmakoterapii otyłości oraz jej cele. Ta część kursu omawia wszystkie preparaty zarejestrowane do leczenia otyłości w Polsce oraz mechanizmy ich działania.
Kliknij, aby przejść do kursu
Moduł 7 – Bariatria
Lek. med. Aleksander Biesiada
Moduł przeznaczony jest dla lekarzy prowadzących leczenie chorych na otyłość lub chorych z powikłaniami otyłości. W module zostały przedstawione podstawowe informacje dotyczące zasad kwalifikacji do leczenia chirurgicznego otyłości oraz przebieg tego leczenia i uzyskiwane wyniki. Dodatkowo w module przedstawiono rolę farmakoterapii w leczeniu chorych na najbardziej zaawansowane postacie choroby otyłościowej. Dzięki uczestnictwie w kursie można nabyć wiedzę dotyczącą podstawowych zasad kompleksowego leczenia chorych na otyłość olbrzymią*.
Kliknij, aby przejść do kursu
Moduł 8 – Jak tworzyć zespoły terapeutyczne
Dr n. med. Joanna Iskra-Trifunović
Moduł stworzony został z myślą o poprawie funkcjonowania w zespole terapeutycznym każdego z jego członków. Zakres tematyczny modułu obejmuje m.in. budowanie systemu opieki nad pacjentem z chorobą otyłościową wg. rekomendacji i zaleceń. Dzieki uczestnictwie w kursie dowiesz się np. dlaczego pacjent powinien być otoczony opieką zespołu wielodyscyplinarnego i jakie są najważniejsze zadania zespołu.
Kliknij, aby przejść do kursu
Moduł 9 – Kierowanie do adekwatnych specjalistów
Dr hab. n. med. Karolina Kłoda
Moduł omawia rozpoznawanie najczęstszych powikłań choroby otyłościowej i kierowanie pacjenta do odpowiednich specjalistów. Dedykowany jest lekarzom, którzy zapoznali się z pozostałymi kursami dostępnymi na platformie i rozumieją istotę choroby otyłościowej. Dzięki temu modułowi, kursant będzie umiał pokierować pacjenta do odpowiednich członków zespołu terapeutycznego, a na podstawie studium przypadków nauczy się rozpoznawać, w których najczęstszych sytuacjach klinicznych szukać ich wsparcia.
Kliknij, aby przejść do kursu
Właścicielem materiału jest Novo Nordisk.
Więcej informacji dot. kursu oraz materiałów edukacyjnych mogą znaleść Państwo na stronie forum-dla-otylości.pl