Sekcja Naukowa PTMR serdecznie zaprasza Państwa do wzięcia udziału w ankiecie, której celem jest zbadanie najczęstszych obaw pacjentów przed leczeniem statynami, prowadzących do odmowy zgody na właściwe leczenie zaburzeń lipidowych.

 

Statyny stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, zwłaszcza wyjątkowo szkodliwej jego frakcji LDL, są jednymi z najpopularniejszych leków na receptę na świecie.

 

Działanie statyn polega na hamowaniu enzymu, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie cholesterolu w wątrobie. Z powodu działania statyn wątroba zaczyna produkować mniej cholesterolu i jednocześnie wychwytywać z krwi „zły cholesterol”. Dodatkowo statyny pozytywnie wpływają na zapobieganie pękaniu blaszki miażdżycowej, co w efekcie zmniejsza ryzyko zawału serca.

 

Statyny stosuje się w przypadkach osób z rozpoznaną chorobą na tle miażdżycy. Mowa tutaj między innymi o: chorobie niedokrwiennej serca; zawale serca u osób bez choroby sercowo-naczyniowej; w przypadkach osób, u których poziom cholesterolu jest znacznie zwiększony pomimo stosowania prawidłowej diety; w przepadkach pacjentów, u których współistnieją inne czynniki ryzyka chorób układu krążenia.

 

Sekcja Naukowa Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej zaprasza do udziału w krótkim badaniu ankietowym, którego celem jest zrozumienie głównych obaw pacjentów związanych z terapią statynową.

 

Uzyskane wyniki posłużą nam do przygotowania zbiorczego opracowania naukowego pozwalającego lekarzom poznać krążące mity na temat statyn oraz oparte badaniami naukowymi skuteczne sposoby ich obalenia, które przydadzą się w codziennej praktyce.

 

Kliknij, aby wypełnić kwestionariusz

 

Zachęcamy do wypełnienia ankiety!