MENU
Opieka koordynowana w POZ – ocena pacjentów w pierwszym w Polsce badaniu + komentarze ekspertów.

Opieka koordynowana w POZ – ocena pacjentów w pierwszym w Polsce badaniu + komentarze ekspertów.

11 października 2024 roku w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie odbyła się prezentacja pierwszego w Polsce raportu na temat oceny opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej z perspektywy pacjentów. Badanie, którego wyniki zaprezentowano, zostało przeprowadzone we współpracy z Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej, Federacją Porozumienie Zielonogórskie, Stowarzyszeniem IFIC Polska oraz Związkiem Pracodawców Opieki Integrowanej Opartej na Wartości (SPOIWO).

 

Raport, będący wynikiem szerokiego badania opinii pacjentów, skupia się na kilku kluczowych aspektach świadczeń zdrowotnych w ramach opieki koordynowanej. Pacjenci oceniali między innymi plan diagnostyki i leczenia, porady edukacyjne, dietetyczne, a także stopień stosowania się do zaleceń lekarskich i potrzeby dodatkowych konsultacji. Wyniki badania są istotnym krokiem w ocenie skuteczności modelu opieki koordynowanej w POZ, który odgrywa coraz większą rolę w systemie ochrony zdrowia.

 

Z badania przeprowadzonego wynika, że pacjenci bardzo pozytywnie oceniają ten model opieki, aż 97% pacjentów jest zadowolonych z jakości świadczeń. Opieka koordynowana pozwala również na szybszy dostęp do diagnostyki i poprawę współpracy z koordynatorem leczenia, co zostało docenione przez pacjentów.

 

Podczas wydarzenia eksperci, w tym również dr hab. n. med. Agnieszki Mastalerz-Migas, prof. UMW, komentowali wyniki badania, wskazując na jego znaczenie zarówno dla pacjentów, jak i podmiotów świadczących usługi zdrowotne. Zwrócono także uwagę na bieżące wyzwania, przed jakimi stoją placówki realizujące opiekę koordynowaną, takie jak potrzeba lepszej współpracy pomiędzy różnymi podmiotami oraz wyzwania związane z finansowaniem i organizacją usług.

 

W panelu dyskusyjnym udział wzięli przedstawiciele partnerów badania oraz zaproszeni goście, w tym reprezentanci Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Fot. Marcin Kmieciński

Zapraszamy do obejrzenia całego nagrania z spotkania

Konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW

Konsultant krajowa
w dziedzinie medycyny rodzinnej
dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW

Zobacz więcej

Sprawdź nasze media społecznościowe

koperta

Dołącz do PTMR

Medycyna rodzinna w najlepszym towarzystwie! Zapraszamy!

Zarejestruj się