Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, we współpracy z innymi towarzystwami naukowymi oraz ekspertami z różnych dziedzin, opracowuje narzędzia diagnostyczne, których celem jest wspieranie lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej we wczesnym rozpoznawaniu i prawidłowej opiece nad pacjentami z różnymi schorzeniami.
Dzięki współpracy z ekspertami Akademii Czerniaka oraz przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc zostały opracowane karty diagnostyczne dot. czerniaka oraz choroby śródmiąższowej płuc (ILD), które pomagają lekarzom POZ w skutecznym kierowaniu pacjentów na dalszą diagnostykę i leczenie w ośrodkach specjalistycznych. Dzięki temu możliwe jest szybsze wdrożenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i jakości życia pacjentów.
Karta czerniakowa dla lekarzy POZ
Karta „Pacjent ze zmianą barwnikową skóry. Postępowanie diagnostyczne dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej” to narzędzie, którego celem jest usprawnienie i przyspieszenie diagnostyki czerniaków oraz innych nowotworów skóry już na etapie wizyty w gabinecie lekarza POZ, do którego w pierwszej kolejności zgłaszają się pacjenci. Karta przygotowana została wspólnie przez ekspertów chirurgów onkologów, dermatologów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
W Polsce co roku odnotowuje się ponad 50 000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym ponad 4 000 czerniaków. Około 1300-1400 z nich wykrywanych jest w stadium zaawansowanym regionalnie lub przerzutowym, kiedy leczenie choroby może okazać się trudne i obciążające dla pacjenta.
Dlatego tak duże znaczenie ma wczesne rozpoznanie, które może nastąpić już w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W tym celu eksperci Akademii Czerniaka, we współpracy z Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej, opracowali poradnik, który umożliwia sprawny przebieg współpracy na linii lekarz POZ – dermatolog i/lub chirurg onkolog.
Poradnik w przystępnej formie prezentuje m.in. informacje o wzorach złośliwości znamion, wskazówki dotyczące sposobów efektywnego przeprowadzania ich kontroli, czy wytyczne postępowania z różnymi grupami pacjentów. Ułatwia także identyfikację pacjentów zagrożonych wystąpieniem czerniaka oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania.
Dodatkowo, karta zawiera również informacje o zaleceniach dotyczących kontroli choroby u chorych po zakończonym leczeniu czerniaka oraz zasadach fotoprotekcji skóry obowiązujących wszystkich pacjentów.
Zachęcamy do korzystania z karty.