Webinar: Stan przedcukrzycowy – wyzwanie w gabinecie lekarza podstawowej opieki
14.10.2024 r. godz. 19:00

Zmiany w programie szczepień przeciw HPV 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

W czerwcu 2023 roku rozpoczęto Powszechny Program Szczepień przeciw HPV, który umożliwiał wykonywanie bezpłatnych szczepień u dzieci w wieku 11-13 lat. Szczepienia te nie były obowiązkowe, a rodzice mogli zapisać dzieci na ich wykonanie do wybranej przychodni, która wykonywała takie szczepienia, nawet jeśli nie mieli złożonej tam deklaracji. W ramach programu szczepienia wykonywane są w dwóch dawkach, pomiędzy którymi odstęp wynosi od 6 do 12 miesięcy. 

Od 1 września 2024 r. zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia poszerzono kryteria włączenia do programu, dzięki czemu z bezpłatnych dwudawkowych szczepień mogą skorzystać dzieci od 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Dla dzieci urodzonych w 2010 r. szczepienie musi być rozpoczęte do ukończenia 14. roku życia i może być zakończone po ukończeniu 14. roku życia (z zachowaniem dwudawkowego schematu). Dzieci, które na dzień rozpoczęcia programu otrzymały poza programem pierwszą dawkę, a odpowiadają wiekowo kryteriom włączenia, mogą otrzymać kolejną w ramach programu. Szczepienia będą wykonywane we wszystkich placówkach POZ, które realizują szczepienia ochronne u dzieci.

Ponadto szczepienia będą mogły być wykonywane w szkołach, co pozwoli na zwiększenie wyszczepialności i ułatwi dostęp do preparatu. Szczepienia będą realizowane na terenie szkół, które wyrażą chęć uczestniczenia w programie. Do szczepienia przeciw HPV wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka na świadczenie profilaktyczne (przeprowadzenie szczepienia) złożona na odpowiednim wzorze.

Więcej informacji o szczepieniu przeciw HPV na stronie Ministerstwa Zdrowia

Materiały dla dyrektorów szkół, rodziców

Dodaj komentarz

Przewlekła chroba nerek

Kurs dla lekarzy POZ

Dołącz do PTMR

Zapraszamy do dołączenia do PTMR, udziału w pracach Sekcji, uczestnictwa w szkoleniach, w tym online.