Webinar: Zapobieganie zakażeniom RSV - 25.06.2024 r. godz. 19:00

Nagranie webinaru: Nasi pacjenci i antybiotyki – wnioski z badania i zalecenia dla lekarzy POZ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nagrania webinaru pt. "Nasi pacjenci i antybiotyki - wnioski z badania i zalecenia dla lekarzy POZ", który odbył się 21. listopada 2022 roku o godzinie 19:00.

W dniach 18-24 listopada obchodzimy Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach ustanowiony przez WHO w 2015 roku. W związku z tym pragniemy przyłączyć się do działań mających na celu zwiększenie świadomości rosnącego zagrożenia wśród lekarzy i pacjentów.

Spotkanie poprowadzili prof. Andrzej Fal oraz dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW. W trakcie webinarium prowadzący przedstawili aktualne wytyczne dotyczące stosowania antybiotyków w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

Zachęcamy do zapoznania się z webinarem!

 

Webinar jest dostępny wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.


 

W 2022 roku Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów OECD, w których przyjmuje się najwięcej antybiotyków.

Dane niepokoją także w kontekście nadmiernej preskrypcji antybiotyków, a problem ten w głównej mierze dotyczy infekcji leczonych w ramach POZ. Ostre zapalenie błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych, będące najczęstszą przyczyną nadużywania antybiotyków w Polsce, w 9 na 10 przypadków u osób dorosłych ma etiologię wirusową.

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała narastanie zjawiska antybiotykooporności za globalny kryzys i jedno z największych aktualnych zagrożeń zdrowotnych, które „może prowadzić do ostatecznego kryzysu współczesnej medycyny”.

 
 

Po raz kolejny serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym dokumentem, w którym eksperci wyrażają swoje opinie i obawy dotyczące racjonalnego stosowania antybiotyków.

 
 

 

Działania edukacyjne

W ramach działań edukacyjnych przygotowaliśmy dla Państwa wiele cennych materiałów, które będziemy udostępniać na naszej stronie internetowej.

Oprócz zaplanowanego webinaru podzielimy się z Państwem wynikami badania świadomościowego dotyczącego racjonalnej antybiotykoterapii. Opracowane i omówione dane będziemy publikować, chcąc ukazać Państwu skalę istniejącego problemu.

W naszych działaniach edukacyjnych pragniemy uwzględnić nie tylko lekarzy, ale także pacjentów, dla których również przygotowaliśmy materiały informacyjne w zakresie antybiotykoterapii.

Zapraszamy do śledzenia najnowszych informacji!

Przewlekła chroba nerek

Kurs dla lekarzy POZ

Dołącz do PTMR

Zapraszamy do dołączenia do PTMR, udziału w pracach Sekcji, uczestnictwa w szkoleniach, w tym online.