W Polsce niedorozpoznanie astmy oskrzelowej sięga około 70 proc., przy czym nawet połowa pacjentów z rozpoznaniem jest leczona niezgodnie z najnowszymi wytycznymi.1

 

W odpowiedzi na ten niezmienny problem eksperci, lekarze praktycy z czterech polskich towarzystw lekarskich (Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, Polskie Towarzystwo Pneumonologii Dziecięcej, a także Polskie Towarzystwo Chorób Płuc) przy zastosowaniu metodyki GRADE skorygowali, uaktualnili oraz unowocześnili Standardy rozpoznawania i leczenia astmy u dzieci i dorosłych. STAN4T są krótkim i precyzyjnym opisem zasad rozpoznawania oraz leczenia astmy przeznaczonym dla lekarzy wszystkich specjalności, w szczególności lekarzy rodzinnych. Mogą także być stosowane w procedurach opieki koordynowanej.

 

Standardy obejmują aspekty związane z czynnikami ryzyka, rozpoznaniem, wykluczeniem astmy, diagnostyką różnicową, chorobami współistniejącymi, badaniami m.in. spirometrycznymi, rozpoczęciem i prowadzeniem leczenia, postępowaniem w sytuacji zaostrzenia astmy, podejrzeniem astmy ciężkiej, immunoterapią i farmakoterapią. W dokumencie ujęte zostały również kwestie dotyczące wpływu zanieczyszczenia środowiska na przebieg astmy, a także szczepień i COVID-19. Autorzy wierzą, że Standardy będą realnym wsparciem dla lekarzy rodzinnych w pracy z osobami z podejrzeniem lub chorującymi na astmę.

 

Kliknij, aby pobrać

 

Inicjatorem prac nad Standardami rozpoznawania i leczenia astmy jest Koalicji na rzecz Leczenia Astmy, a znaleźć je można w najnowszej Alergologii Polskiej – Polish Journal of Allergology.

 

W imieniu autorów oraz Koalicji na rzecz Leczenia Astmy zapraszamy do lektury!

 

1. Astma oskrzelowa – nowy model zarządzania chorobą nakierowany na wzrost wartości zdrowotnej, 2021