Sekcja gromadzi osoby zainteresowane działalnością naukową w medycynie rodzinnej. Do członków sekcji w pierwszej kolejności kierowane są pomysły badawcze i zaproszenia do ich realizacji, czy informacje o możliwościach pozyskania środków. Członkowie sekcji, mając własne pomysły badawcze, mogą je skonsultować z zarządem sekcji i uzyskać wskazówki, czy opinie. A chcąc opublikować pracę – uzyskać poradę, gdzie warto.
Sekcja może również organizować konkursy i rekomendować granty naukowe dla lekarzy rodzinnych, a także występować do zarządu o środki na ich sfinansowanie. W ramach działalności sekcji organizowane są spotkania i warsztaty podczas kongresów PTMR oraz innych konferencji organizowanych przez nasze Towarzystwo.
Dr hab. n. med. Karolina Kłoda
Specjalistka medycyny rodzinnej. Ukończyła Studia Podyplomowe „Zdrowie Publiczne – Marketing i Zarządzanie w Ochronie Zdrowia”. Stopień doktora habilitowanego nauk medycznych uzyskała w 2017 r. Jej dorobek naukowy składa się z ponad 70 pełnotekstowych artykułów, z czego 48 z IF o sumarycznej wartości – ok. 130. Liczba cytowań: 510, IH – 12. Liczba doniesień zjazdowych – 63. Realizowała w drodze konkursów 2 projekty międzynarodowe, w tym jeden jako główny badacz oraz 3 projekty krajowe. Jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Była członkiem Zespołu, który opracował program Profilaktyka 40 Plus, została powołana w skład Zespołu opracowującego projekty rozporządzeń KOS BMI 30 Plus i KOS BMI – Dzieci. Aktualnie prowadzi Gabinet Leczenia Nadwagi i Otyłości w Szczecinie oraz pełni funkcję Przewodniczącej Sekcji Naukowej PTMR oraz Sekcji Chorób Metabolicznych i Cywilizacyjnych PTMR.
Dr n. med. Mateusz Babicki
Specjalista medycyny rodzinnej. Asystent w grupie badawczo-dydaktycznej w Katedrze i Zakładzie Medycyny Rodzinnej Uniwersytety Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Stopień doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu uzyskał w 2023 roku. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży oraz Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego. Przewodniczący sekcji Chorób Zakaźnych PTMR oraz Przewodniczący Sekcji Naukowej PTMR. Autor ponad 70 pełnotekstowych artykułów, z czego 50 ze współczynnikiem Impact Factor (IF) o sumarycznej wartości 210.723. Liczba cytowań: 407, IH – 13. Laureat oraz finalista konkursów naukowych takich jak „Młode talenty”, „Super talenty w Medycynie” oraz laureat nagrody Towarzystwa Internistów Polskich. Trzykrotny Laureat nagrody Czasopisma „Lekarz POZ”. Aktywnie działa na rzecz środowiska oraz pacjentów. Bierze udział w licznych wydarzeniach edukacyjnych, prowadząc warsztaty, szkolenia oraz wykłady. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi oraz międzynarodowymi takimi jak WHO, UNICEF oraz IOM.
Dr hab. n.med. Maria Magdalena Bujnowska-Fedak, prof. UMW
Specjalista medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych i geriatrii. Wieloletni adiunkt Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, od roku 2023 prof. Uczelni. Autorka ponad 200 publikacji naukowych i szeregu rozdziałów w podręcznikach medycznych, recenzentka wysoko impaktowanych czasopism naukowych, w tym: BMC Geriatrics, BMC Public Health, Healthcare, Telemedicine & e-Health, IJERPH, JMIR i innych; redaktor tematyczny Advances in Clinical and Experimental Medicine oraz Family Medicine & Primary Care Review, od 2019 roku konsultant wojewódzki z medycyny rodzinnej. Od 1998 roku kieruje Modelową Praktyką Lekarza Rodzinnego we Wrocławiu obejmując opieką ponad 3000 pacjentów, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Działalność naukowa skoncentrowana jest głównie na polu medycyny rodzinnej, podstawowej opieki zdrowotnej, problemach wieku starszego, komunikacji klinicznej oraz telemedycynie i e-zdrowiu.
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału w sesji i nadsyłania swoich zgłoszeń. To wyjątkowa okazja do zaprezentowania swoich badań, wymiany wiedzy oraz nawiązania wartościowych kontaktów naukowych.
Zapraszamy do nadsyłania streszczeń prac, które będą oceniane pod względem formalnym oraz merytorycznym. Streszczenia powinny być ustrukturyzowane i zawierać następujące akapity: Wstęp i cel, Metodologia, Wyniki, Wnioski oraz Słowa klucz. Maksymalna długość streszczenia to 250 słów. Przyjmujemy prace oryginalne, systematyczne przeglądy literatury z użyciem metaanalizy oraz analizy przypadku/ów.
Serdecznie zapraszamy do udziału w XIII Kongresie Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, który odbędzie się w dniach 18-20 października 2024 r. we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia.
Kongres PTMR to jedno z najbardziej popularnych w Polsce spotkań o charakterze naukowo-szkoleniowym dedykowane dla środowiska lekarzy rodzinnych. To nie tylko możliwość wymiany doświadczeń, ale i zapoznania się z nowymi produktami leczniczymi i nowoczesnym sprzętem medycznym.
Kierownikiem naukowym Kongresu jest dr hab. n med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW.
LICZBA CZŁONKÓW NA DZIEŃ 15.07.2024 r. – 606
Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do sekcji, zapraszamy do kontaktu na podany adres e-mail: nauka@ptmr.info.pl
Zapraszamy do dołączenia do newslettera. Otrzymasz od PTMR na swoją skrzynkę e-mail powiadomienia o nowościach.
Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.