Wesołych Świąt Wielkanocnych życzy PTMR!

Wentylacja mechaniczna w Polsce – RAPORT

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wentylacja mechaniczna w Polsce

Wentylacja mechaniczna to rozwiązanie, z którego na co dzień korzysta w Polsce blisko 9000 Pacjentów. Niestety po upływie ponad dekady od wdrożenia tej formy leczenia nadal daleko nam do europejskich standardów, szczególnie w zakresie opieki nad pacjentami tzw. nieinwazyjnymi kierowanymi do leczenia pod respiratorem ze względu m.in. na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, czy niewydolność oddechową po przebyciu COVID-19.

Do pacjentów wentylowanych należą też m.in. pacjenci po wypadkach komunikacyjnych, ze stwardnieniem rozsianym, z zanikiem mięśni oraz z deformacjami klatki piersiowej – są to zarówno dzieci, jak i dorośli. Ze względu na istotne zanieczyszczenie powietrza oraz sytuację pandemiczną w Polsce każdego dnia grono osób, potrzebujących wentylowania powiększa się. Zmiany w regulacjach i wytycznych obowiązujących regionalne oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia nie nadążają jednak za nowymi grupami chorych.

Prezentujemy Raport pt. „Wentylacja mechaniczna w Polsce” przygotowany przez: JEDNYM TCHEM! Stowarzyszenie pacjentów na rzecz wentylacji domowej.

„Z jednej strony jest dramat osób chorych, z drugiej – dramatyczna sytuacja coraz mniej wydolnej opieki zdrowotnej dla tej szczególnej grupy ciężko chorych. Nadmiernie obciążone oddziały pulmonologiczne i przeciążony personel medyczny nie radzi sobie z kolejnymi falami chorych, zwłaszcza w krytycznych sezonach zaostrzeń przewlekłej niewydolności oddechowej. Wyprowadzenie świadczenia wentylacji mechanicznej poza szpital rozwiązałoby część z tych problemów. Tymczasem w strukturze wydatków NFZ nadal dominuje leczenie szpitalne – najdroższe i często najmniej korzystne dla pacjenta”

~ dr n. med. Andrzej Stachowiak

Przeczytaj także:

Zalecenia dotyczące postępowania u osób z chorobą COVID-19 leczonych w domu

Raport o stanie wentylacji mechanicznej w Polsce

Dodaj komentarz