Webinar: Zapobieganie zakażeniom RSV - 25.06.2024 r. godz. 19:00

Prezes PTMR powołana do Rady Eksperckiej projektu „Zdrowe życie”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Prezydent RP zainaugurował projekt „Zdrowe życie”. Podczas inauguracji akcji powołana została Rada Ekspercka projektu „Zdrowe życie”. Do składu Rady powołana została dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof UMW, Prezes Zarządu Głównego PTMR.

Rana Ekspercka to organ doradczy projektu „Zdrowe Życie”. Dziesięciu wybitnych polskich lekarzy – specjalistów wchodzących w skład Rady, wspiera uczestników projektu swoją wiedzą i doświadczeniem oraz proponuje nowe zadania do realizacji. Członkowie Rady konsultują i rekomendują tematy działań podejmowanych w ramach projektu oraz jego ewaluacji.

– Wymiernym wskaźnikiem nowoczesności jest średnia długość życia obywateli – podkreślił Andrzej Duda podczas uroczystej inauguracji projektu w Pałacu Prezydenckim. Jak dodał, najlepszym sposobem na podniesienie tej średniej jest profilaktyka.

Nie da się tego osiągnąć inaczej niż poprzez realizację hasła: żyj zdrowo!

Jak zaznaczył Prezydent RP, bezpieczeństwo militarne i polityczne – to nie wszystko. – Niezwykle ważnym rodzajem bezpieczeństwa dla nas wszystkich jest bezpieczeństwo zdrowotne – podkreślił, dodając, że nie ma wątpliwości, że gdy chorujemy lub choruje ktoś z bliskich, trudno czuć się bezpiecznie.

Analizując stan ochrony zdrowia Polaków po pandemii koronawirusa, Rada doszła do trzech konkluzji:

  • profilaktyka i zdrowy tryb życia to najważniejsze remedium na rosnącą liczbę zachorowań oraz zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia, nowotworami i powikłaniami po cukrzycy,
  • bardzo wielu Polaków nie ma świadomości, że choruje i w niewielkim stopniu korzysta z programów profilaktycznych,
  • niewystarczający jest poziom edukacji zdrowotnej Polaków, mimo iż ok. 95 proc. decyzji terapeutycznych pacjenci podejmują samodzielnie.

Cytaty i zdjęcia własne lub pochodzą ze strony: www.prezydent.pl

Dodaj komentarz

Przewlekła chroba nerek

Kurs dla lekarzy POZ

Dołącz do PTMR

Zapraszamy do dołączenia do PTMR, udziału w pracach Sekcji, uczestnictwa w szkoleniach, w tym online.