Od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku Polska po raz drugi sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej (UE). W ramach priorytetów prezydencji, wspólnie z Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Komisją Europejską, rozpoczął się projekt European Nursing Action. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na specjalistyczną opiekę medyczną konieczne staje się rozszerzenie kompetencji zawodowych personelu pielęgniarskiego. Przyczyni się to się do zwiększenia efektywności systemu ochrony zdrowia i poprawy jakości leczenia pacjentów. Badania wykazują, że skuteczność zakładania cewników PICC przez pielęgniarki jest porównywalna z wynikami osiąganymi przez lekarzy. Średnia skuteczność wynosi 90-99%, w zależności od poziomu doświadczenia personelu i warunków proceduralnych.

 

„W całej Unii Europejskiej odnotowuje się niedobór około 1.5 miliona pielęgniarek i położnych. Wiele pielęgniarek zmaga się z intensywnym stresem w pracy, co skutkuje problemami zdrowotnymi zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. Dodatkowo, w ponad połowie krajów UE obserwuje się przedwczesne odejście z zawodu oraz malejące zainteresowanie wyborem kariery w pielęgniarstwie” – podkreśla mgr Mariola Łodzińska – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

 

„Wprowadzanie procedury przez dedykowany interdyscyplinarny zespół, jak ma to miejsce w Słowenii, pokazuje, że poszerzanie kompetencji personelu pielęgniarskiego przekłada się nie tylko na poprawę jakości terapii, ale również na zwiększenie efektywności i opłacalności leczenia” – komentuje dr n. med. i n. o zdr. Paweł Witt – Przewodniczący Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.

 

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej