Pacjent chory onkologicznie może wymagać zabezpieczenia w zakresie swoich objawów bólowych na każdym etapie leczenia, zarówno w toku wstępnej diagnostyki, ustalania dalszego postępowania, prowadzenia leczenia (chemioterapii, radioterapii, hormonoterapii, leczenia chirurgicznego), jak i w okresie po zakończeniu leczenia, niezależnie od tego czy zakończono leczenie poprzez wyleczenie nowotworu, czy też Pacjent kwalifikuje się do leczenia paliatywnego i zakończono wyłącznie przyczynową część prowadzonej terapii.

Na początkowych etapach Pacjentowi mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe związane z samym procesem diagnostycznym a w późniejszym, ze stosowanym leczeniem. Jednocześnie zmienia się sam nowotwór często wywołując nowe dolegliwości, czy to wskutek działania miejscowego czy np. rozległych  przerzutów.  Wreszcie, samo stosowane leczenie (zarówno w toku jego stosowania, jak i w późniejszym okresie) może wywoływać działania niepożądane, wśród których znajdować się mogą objawy bólowe. Niezwykle istotna jest tutaj rola lekarza rodzinnego, który zna Pacjenta i towarzyszy mu często od postawienia wstępnego rozpoznania, aż do czasu ostatecznego zakończenia leczenia. Jak w takim razie rozpoznawać ból i wdrażać leczenie na wczesnym etapie rozpoznawania nowotworu – o tym w materiale wideo.

Wykład prowadzi:

lek. Aleksander Biesiada

Lekarz rezydent medycyny rodzinnej pracujący w hospicjum domowym w Krakowie, przewodniczący Sekcji Opieki Wspierającej i Leczenia Bólu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz aktywnie działa na forum Młodych Lekarzy Rodzinnych.

Przyjmuje Pacjentów od momentu narodzin i towarzyszy im aż do później starości. Zdobywaną w ten sposób niezwykłą perspektywą na różnorodne aspekty zdrowia i choroby, dzieli się na swoich blogach: lekarzrodzinny.blog i mistrzpolikarp.pl.