Zakażenia HPV należą do najczęstszych infekcji narządów płciowych, które w większości przypadków przebiegają bezobjawowo i ulegają samoistnej regresji. Jednak u niektórych zakażonych może dojść do rozwoju zmian chorobowych, w tym zmian nowotworowych.

 

Przykłady innych krajów pokazują, iż wprowadzenie powszechnych szczepień może przyczynić się do znacznego ograniczenia zachorowalności na nowotwory i choroby wywoływane przez HPV.

 

W Polsce od 1 czerwca 2023 r. bezpłatne szczepienia przeciw HPV przysługują wszystkim dzieciom w wieku 12 i 13 lat (urodzonym w 2010 i 2011 r.). Jednak szczepienia przeciw HPV to wciaż temat, który budzi wiele pytań zarówno wśród profesjonalistów medycznych, jak i pacjentów, zwłaszcza rodziców nastolatków.

 

Działania edukacyjne PTMR
Już w najbliższym czasie Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej przeprowadzi szeroko zakrojone działania edukacyjne w zakresie szczepień przeciw HPV, uwzględniając wszelkie najważniejsze aspekty związane ze szczepieniami.

 

Chcielibyśmy, aby przygotowywane materiały spełniły Państwa oczekiwania oraz rozwiały wszelkie wątpliwości. W tym celu przygotowaliśmy formularz, za pomocą którego chcielibyśmy zebrać Państwa pytania dot. szczepień przeciw HPV. Zachęcamy do zadawania pytań, które zostaną następnie omówione przez grono eksperckie, a na ich podstawie powstaną dla Państwa materiały edukacyjne.

 

Pytania można zadawać za pomocą poniższego formularza.